Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, neděle, 26. dubna

Istanbul měl tento víkend jednu zajímavost. Pokud vás někdo poslal o víkendu na ostrovy, tak vás vlastně chce alespoň na měsíc zbavit. Buď vás nejdřív bude pokutovat policie za porušení zákazu vycházení, nebo se vám to povede, ale pak se nedostanete zpět. Přeprava mezi Princovými ostrovy a 'pevninským' Istanbulem se totiž ode dneška do konce května ruší.

The New York Times zveřejnily grafy obvyklého počtu zemřelých v různých městech světa včetně Istanbulu v porovnání před koronou a nyní. Je to další z mnoha důkazů, že COVID-19 razantně zvyšuje úmrtnost nad obvyklé hodnoty, navíc bez ohledu na lokalitu.


Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 30177 testů (skoro stejně). Přibylo 2357 nových diagnóz (znatelný pokles), jde jen o 45,9 % maxima (dramatický pokles). Jde o nárůst (jen) o 3 % na 110.130. Procento infikovaných v rámci dne je 7,81 % (viditelný pokles).Víte, že můžete navštívit články blogu Žít İstanbul přímo, na webu https://zitistanbul.blogspot.com/Když se zaregistrujete (viz tlačítko PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU), dostanete email s upozorněním, že byl přidán článek. Další informace jsou na Twitteru https://twitter.com/zitistanbul, nebo na Facebooku https://www.facebook.com/zitistanbul/Zemřelo dalších 99 pacientů, opět pokles (celkově 2805). To je o 7 méně než včera (procentuální vzestup jen o 4 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost o 4 setiny procentního bodu stoupla na 2,55 %.


Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 24.4. > 25.4. > 26.4.
 • otestovaných denně 38351 > 38308 > 30177
 • z toho procento infikovaných 8,14 > 7,47 > 7,81
 • otestovaných celkově 830257 > 868565 > 889742
 • nakažených denně 3122 > 2861 > 2357
 • nakažených celkově 104912 > 107773 > 110130
 • nakažených - procento přírůstku [%] 3 > 3 > 2
 • zemřelých denně  109 > 106 > 99
 • zemřelých celkově 2600 > 2706 > 2805
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  4 > 4 > 4
 • smrtnost [%] 2,48 > 2,51 > 2,55
 • uzdravených denně 3246 > 3845 > 3558
 • uzdravených celkem 21737 > 25582 > 29140
 • uzdravených - procento přírůstku [%] 18 > 18 > 14

Česku, Slovensku i Turecku viditelně klesají počty nových nakažených. To se projevuje i na celkovém počtu; tam pokles hodnot není tak rychlý (viz Turecko).


Turecko je na 7. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Německo
 6. [6] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 7. [7] Turecko
 8. [8] Írán
 9. [9] Čína
 10. [10] Rusko
 11. [11] Brazílie
 12. [13] Kanada
 13. [12] Belgie
 14. [14] Nizozemsko
 15. [15] Švýcarsko
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

...a mimochodem už jsem psal o tom, že si Kanada vyměnila místo s Belgií? Nějaké déjà vu. Asi chyba v Matrixu. Už tu červenou pilulku jíst nebudu. Ale raději následovat bílého králíka, než vidět bílé myši.Přestože dnešní počet zemřelých i uzdravených klesl, nových případů kleslo ještě víc. Na grafu je i pouhým okem vidět, že počet aktivně nakažených v Turecku klesá.Při přepočtu nakažených na milion obyvatel vypadá na prvních 60 místech následovně:


fialová = vzestup o 7 a více pozic
červená = vzestup o 5 či 6 pozic
oranžová = vzestup o 3 či 4 pozice
žlutá = vzestup o 1 či 2 pozice
šedá = žádná změna pozice
světle zelená = pokles o 1 či 2 místa
tmavě zelená = pokles o 3 a více míst
Čím výše je určitý stát, tím více má nakažených na milion obyvatel.

Nejhůř je na tom s odstupem stále Španělsko. Také druhý nejpostiženější stát na světě je stále Belgie. Na třetím místě je Irsko, které si tuto pozici vyměnilo se Švýcarskem, kterému ještě před týdnem patřilo. Na páté místo se velkým skokem posunul Qatar, který z této pozice vystrnadil Itálii. Na 12. místě je Singapur, který se posunul o 8 míst vzhůru. Na někdejší vzor v boji proti korona viru je to docela smutná podívaná. Obrovským skokanem je Ekvádor, který si od minulého týdne 'polepšil' o neuvěřitelných 13 míst. Podobný vývoj má také Bělorusko, Peru nebo Kuvajt. Turecko a Slovensko zůstávají na stejných pozicích, Česko kleslo o dvě místa (dobrá zpráva). Zajímavostí je, že Jižní Korea klesla právě na 60. místo (poslední z našeho porovnání).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…