Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, pondělí, 27. dubna

30 měst a jedna provincie se dnes probudily po čtyřdenním domácím vězení do svobodného dne. Sice je zákaz opustit některé čtvrti, vesnice nebo provincie, ale aspoň lze vyjít z domu. Tedy tu možnost mají jen ti od 20 do 65 let.

Prezident dnes potvrdil to, co si dost lidí myslelo. Také tento víkend bude zákaz vycházení, a to včetně pátku, Svátku práce, takže bude třídenní zákaz vycházení.
Lidé už si na víkendového zaracha zvykají. Naproti tomu roste počet těch, kteří tento zákaz porušují. Počty pokutovaných osob a celková výše pokut tomu odpovídají.
Lze vidět nejen dospělé, ale i děti a velmi staré, jak se i přes zákaz procházejí po venku, dokonce bez roušky.
To jsem taky viděl. To jsou ti, co si myslí, že jich se zákaz netýká, že svět je jejich, že mohou cokoli.
Sebestřednost, sobectví. Známí, co mají několik dětí, to nesli opravdu nelibě. Všichni by rádi ven. Jak pak mají ti ukáznění vysvětlit malým dětem, že mají zůstat doma, když vidí souseda, jak si v klidu hraje hodinu na ulici?
To mě nenapadlo. Ale je to asi pravda. Ale lidi toho mají už dost, tak jdou ven.
Všichni toho mají dost. Ale zákon či nařízení platí pro každého bez ohledu na to, jestli se mi to líbí, nebo ne.
Uvidíme, jak to bude tento víkend. Hned první den bude zajímavý.
A čím je první den třídenního zákazu vycházení zajímavý?
No je Svátek práce.
No - asi mi něco nedochází - no a?
A vy neznáte Noa?
Ne-e!
Svátek práce je hlavně v Istanbulu velmi problematický, řekněme. Jsou nedoporučené oblasti, jsou i zákazy vstupu do částí města. To má samozřejmě negativní odezvu. Letos se tedy zabilo několik much jednou ranou. Korona i problematický Svátek práce jsou umlčovány zákazem vycházení.

Víte, že můžete navštívit články blogu Žít İstanbul přímo, na webu https://zitistanbul.blogspot.com/? Když se zaregistrujete (viz tlačítko PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU), dostanete email s upozorněním, že byl přidán článek. Další informace jsou naTwitteru https://twitter.com/zitistanbul, nebo na Facebooku https://www.facebook.com/zitistanbul/.

Koroní statistika

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 20143 testů (dramatický pokles). Přibylo 2131 nových diagnóz (znatelný pokles), jde jen o 41,5 % maxima (citelný pokles). Jde o nárůst (jen) o 3 % na 112.261. Procento infikovaných v rámci dne je 10,58 % (velký nárůst).
Zemřelo dalších 95 pacientů, opět pokles (celkově 2900). To je o 7 méně než včera (procentuální vzestup jen o 4 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost o 3 setiny procentního bodu stoupla na 2,58 %.


Počty zemřelých denně se snižují ve všech sledovaných státech (Česko, Slovensko, Turecko).


V  Turecku se dnes uzdravilo 4651 lidí, což je nárůst oproti včerejšku skoro o 31 %. Celkově se uzdravilo 33791 osob, což je přes 30 % ze všech nakažených! Zemřelých je 8,6 % v porovnání s uzdravenými.
Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 25.4. > 26.4. > 27.4.
 • otestovaných denně 38308 > 30177 > 20143
 • z toho procento infikovaných 7,47 > 7,81 > 10,58
 • otestovaných celkově 868565 > 889742 > 918885
 • nakažených denně 2861 > 2357 > 2131
 • nakažených celkově 107773 > 110130 > 112261
 • nakažených - procento přírůstku [%] 3 > 2 > 2
 • zemřelých denně  106 > 99 > 95
 • zemřelých celkově 2706 > 2805 > 2900
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  4 > 4 > 3
 • smrtnost [%] 2,51 > 2,55 > 2,58
 • uzdravených denně 3845 > 3558 > 4651
 • uzdravených celkem 25582 > 29140 > 33791
 • uzdravených - procento přírůstku [%] 18 > 14 > 16
 • procento uzdravených ze všech nakažených [%] 23,7 > 26,5 > 30,1
Turecko je na 7. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Německo
 6. [6] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 7. [7] Turecko
 8. [8] Írán
 9. [10] Rusko
 10. [9] Čína
 11. [11] Brazílie
 12. [12] Kanada
 13. [13] Belgie
 14. [14] Nizozemsko
 15. [--] Indie
 16. [15] Švýcarsko
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Na této planetě jsou již 3 miliony ověřeně nakažených. Rusko má již více nakažených, než kdy přiznala Čína. Do naší Top15 se probojovala Indie, která tak vystrnadila doposud patnácté Švýcarsko.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…