Přeskočit na hlavní obsah

440 žen zabitých, 440 párů bot osiřelo

Je to 3/4 roku, co se na stěně budovy v istanbulské čtvrti Kabataş objevilo 440 párů dámských bot v černé barvě (autor Vahit Tuna). Ta symbolizovala smutný fakt, že za předchozí rok od vytvoření díla (tedy 2018) bylo v Turecku zabito svými drahými polovičkami právě 440 žen. Instalace byla inspirována zvykem v některých částech Turecka, kde jsou boty zemřelého zavěšeny mimo jejich dům (například položeny na schody před domem). V tomto případě boty visí po dobu šesti měsíců na zdi pronajaté neziskovou uměleckou platformou Yanköşe. Rotující seznam umělců, který založil turecký kávový řetězec Kahve Dünyası, je vyzván k instalaci práce na 2800 čtverečních stop prostoru na zdi.Je to smutné, strašně smutné.
Je, moc. Jen si nejsem jistý, co na propojení 'jehlové podpatky = žena' by řekly feministky.
To mě nenapadlo. A nerýpeš se v tom moc?
Já jen, že dost s těch zabitých takové boty nenosily, spíš nějaké pantofle.
Není to jen tvoje představa?
Trochu ano. Ale podívej se z jakého prostředí obvykle pocházejí.
A co máš proti botám na podpatku? To tam měl pověsit 440 kalhotek, nebo co? Nebo 440 šátků?
Ty kalhotky by byly drsné. Ale zase třeba by to provokovalo právě ty dámy, které jsou potenciálně zabíjeny. Na jejich televizní kanály se moc taková zpráva neobjeví. Ale pokud by místo bot tam visely kalhotky, to by bylo haló!
Vlastně taky pravda. Takhle to umění oslovuje obvykle ty, kteří nepatří do skupiny ani vrahů, ani obětí.
Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem si, že to je reklama na nějakou prodejnu bot.
Jo, tebe si měl autor vzít za poradce, viď! Je fakt, že se dnes dost stírá rozdíl mezi jednotlivými světy. Snad zpráva těch 440 bot dojde na správné místo. I kdyby to zachránilo jediný život, má to smysl.

ODKAZhttps://www.instagram.com/vahittuna/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…