Přeskočit na hlavní obsah

Aktuální informace o stávajících režimových opatřeních v Turecku

Generální konzulát České republiky v Istanbulu shrnul aktuální informace o stávajících režimových opatřeních v Turecku (děkujeme!). Velvyslanectví České republiky v Ankaře (děkujeme!) připomnělo novinkou zvanou HES (zřejmě jste již dostali SMS), nutnou pro cestování.

Letecká doprava

Turecká letecká společnost Turkish Airlines informuje, že vnitrostátní lety jsou pozastaveny do 4. června 2020 a mezinárodní lety jsou pozastaveny do 10. června 2020 (podrobnější informace naleznete na stránkách dopravce zde).

Vnitrostátní opatření Turecka

Na základě vyhlášení prezidenta země ze dne 28. května 2020 platí následující režim:

Nadále i o tomto víkendu trvají omezení pro cestování mezi 15 provinciemi v Turecku a to do 1. června 2020.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od půlnoci 29. května 2020 do půlnoci 31. května 2020 platí pro všechny osoby zákaz vycházení, výjimkou jsou:

nutné cesty pro potraviny a léky v nejbližším okolí bydliště
osoby od 65 let mohou vycházet v neděli od 14:00 do 20:00
lidé se zvláštním svolení tureckého Ministerstva vnitra
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od pondělí 1. června platí nadále zákaz vycházení pro děti a mládež od 0-18 let (změna - dříve do 20 let) a osoby starší 65 let. Výjimka je udělena:

 • děti a mládež 0-18 let mají povoleno vycházet ve středu a v pátek v době od 14:00 do 20:00
 • pracující osoby nad 65 let mohou vycházet během pracovního týdne na dobu nezbytně nutnou v rámci plnění pracovních povinností a za podmínky nošení ochranné roušky a při zachování osobní vzdálenosti a hygienických podmínek


Od 1. června 2020

 • budou otevřeny do 22:00 restaurace, kavárny, cukrárny, kavárny, čajovny se zahrádkou, hospody, plavecké bazény a lázně při dodržování hygienických pravidel. Povolení se netýká zábavných center a prodejen vodních dýmek
 • bude možné využívat odpočívadla při silnicích
 • budou dle specifických pravidel zpřístupněny pláže, národní parky a zahrady. Ve stejnou dobu se otevírají muzea, archeologická naleziště a prodejny živých zvířat,
 • budou provozovány sportovní stadiony. Omezení pro individuální sportovní aktivity byla odstraněna. Sportovní zařízení mohou být otevřena do půlnoci
 • bude povolena námořní turistika, rybaření a přepravy nákladu,
 • kurzy autoškoly a podobné kurzy mohou být provozovány
 • knihovny, kavárny, centra pro mladé, tábory pro mládež budou oprávněny při zachování určených pravidel pokračovat ve svých aktivitách
 • koncerty pod otevřeným nebem mohou být zahájeny, ale smějí trvat nejpozději do půlnoci

Příslušné instituce poskytnou případné detailní vysvětlení podmínek. Uvolnění se nevztahuje na nošení ochranné roušky, osobní rozestupy mezi jedinci a hygienická opatření. Nutné je proto vycházet ven pouze s maskou, dodržovat rozestupy a používat hygienické/dezinfekční prostředky

Doporučení při cestování mezi provinciemi z důvodu návratu do ČR/opuštění Turecka:

 • Před cestou mezi provinciemi včetně dopravy na letiště doporučujeme vzhledem k omezením informovat na consulate_ankara@mzv.cz v minimálním rozsahu uvedené trasy, jména a příjmení a číslem mobilního telefonu. Doporučuje se mít registraci v systému DROZD a uložená nouzová čísla Generálního konzulátu České republiky v Istanbulu (+90 533 257 3880) a Velvyslanectví České republiky v Ankaře (+90 532 375 1387).
 • Nutno nosit se sebou cestovní doklad a případně turecké ID (tzv. kimlik).
 • Mít na paměti, že obecný zákaz vycházení se týká osob do 18 let a od 65 let včetně - toto omezení se vztahuje i na ty, kteří chtějí opustit Turecko, a je nutné si zajistit příslušné povolení u místních úřadů.
 • O povolení pro cestování je nutné žádat cestou úřadu guvernéra. Zjistěte si zavčas v místě, jakým způsobem lze zajistit povolení pro cestování mezi provinciemi.
 • Při kontrole nutno poskytnout součinnost místním úřadům a deklarovat svůj úmysl opustit Turecko podpůrnými dokumenty (např. zakoupená letenka), včetně příslušného povolení od úřadu guvernéra.

Další informační zdroje pro COVID-19 v Turecku:UPOZORNĚNÍ!  Generální konzulát uvádí informace v omezeném rozsahu – v plném znění je lze obdržet pouze od příslušných místních úřadů, dopravců a poskytovatelů služeb.

Zavedení HES (Hayat Eve Sığar) kódu

Osobní HES  kód je 10 nebo 12-místné číslo, který je povinný pro použití za účelem rezervace vnitrostátní letecké a železniční dopravy. Před cestou doporučujeme se informovat o podmínkách rezervace a cestování u příslušného dopravce:

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…