Přeskočit na hlavní obsah

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion

Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turista nebojí tam, nemusí se bát jet do Turecka.


Jak to vypadá na mapě?


Zemřelých na milion

Toto pořadí poněkud šokuje. Největší procento zemřelých na počet obyvatel je jednoznačně v západní Evropě, a to bez výjimky (na prvních osm míst má západní Evropa monopol). Žlutá barva to potvrzuje. Překvapením je, že zelená značící státy Perského zálivu se sice tu a tam vyskytuje, spíš na spodních příčkách (pokud vůbec). Západní Evropa je tedy světové centrum COVID-19 v úmrtí.


....a zde totéž, ale v mapě:


Nuže: pokud se nebojíte jet do zemí, které jsou v seznamech nad Tureckem, není důvod se bát jet do Turecka.

Jak je na tom Turecko?

Z první vlny je, jak se zdá, venku. Ale to neznamená, že je všemu konec. Čísla neubývají, spíš opět přibývají, pomalu. Tisíc nakažených denně bylo Turecku osudným, protože se trápí s poklesem pod tuto hranici. V křivce počtu testů denně jsou zřetelně vidět čtyřdenní zákazy vycházení.Když se zohlední počet obyvatel, tak tureckých tisíc nakažených denně nevychází až tak špatně. Nyní se nějakou dobu nachází v pásmu 10 - 15 nakažených na milion obyvatel. Česko se už tři týdny pohybuje na 5 nakažených na milion. Oba státy se potýkají s unaveností lidí nad pravidly. Slovensku se počet nakažených delší dobu blíží nule.


V počtu zemřelých na tom není Turecko zrovna skvěle. Počet zemřelých přestal klesat a začal stoupat. Česko opět klesá, dokonce má za poslední dva dny nulu (to se ale může změnit i zpětně). Slovensko má nulu už delší dobu.


Počet uzdravených začal pomalu stoupat.Problém je dobře patrný na následujícím grafu. Denní počet nakažených dokonce překonal počet uzdravených.


Následující graf musí být pod nulou, jinak případy neubývají, ale přibývají.


Co na to Česko?

Oficiální místa zatím Turecko nezmiňují. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes řekl: "Věřím, že to je další krok k tomu, abychom v polovině června s vybranými státy mohli plně otevřít hranice, mohli pustit třeba zahraniční turisty do některých regionů naší země, abychom podpořili cestovní ruch u nás."

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …