Přeskočit na hlavní obsah

Informace o stávajících režimových opatřeních v Turecku

Prezident Erdoğan ve svém projevu ze 4. května 2020 uvedl, že následující víkend bude opět uplatněn všeobecný zákaz vycházení (nyní již jen ve 24 tureckých provinciích: Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Istanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van a Zonguldak), tj. počátek o půlnoci z 8. na 9. května 2020, konec o půlnoci z 10. na 11. května 2020!  Doporučujeme si zjistit informace v místě a zajistit si včas zajištění životních potřeb. Upozorňujeme, že právně závazné je vždy původní turecké znění daného nařízení a výklad tureckých úřadů, na které je nutné se případně obrátit. Mediální informace o zákazu vycházení lze sledovat zde.

TENTO TEXT SKVĚLE PŘIPRAVIL A ZVEŘEJNIL GENERÁLNÍ KONZULÁT ČESKÉ REPUBLIKY V ISTANBULU. DĚKUJEME!

(Žít İstanbul jen opravil překlepy a vizuálně upravil datumy)

Aktualizace k vnitřním opatřením v Turecku:

Povolené vycházky osob, které doposud mají zákaz vycházení, detaily lze nalézt v oběžníku Ministerstva vnitra Turecka zde.


 • v neděli 10. května 2020 od 11:00 do 15:00 mají povolené vycházky osoby ve věku 65 let a více a osoby trpící chronickým onemocněním.
 • ve středu 13. května 2020 od 11:00 do 15:00 mají povolené vycházky osoby ve věku 0 - 14 let.
 • v pátek 15. května 2020 od 11:00 do 15:00 mají povolené vycházky osoby ve věku 15 - 20 let.

Omezení vstupu/výstupu v rámci Tureckých měst/provincií, detaily lze nalézt v oběžníku Ministerstva vnitra Turecka zde.

 • Prodloužení zákazu dopravy v rozsahu vjezd/výjezd do 19. května 2020 do 24:00 hod.: Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van a Zonguldak.
 • Byla zrušena omezení vstupu/výstupu, která mají být učiněna po zemi, po moři či letecky pro provincie: Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin a Muğla.
 • Pro vstup do nově otevřených provincií je potřeba u místního úřadu guvernéra ověřit nutnost mít schválené povolení k cestě.
 • V provincii Antalya stále platí pravidla pro zajištění sociální izolace a mobility. Úřad guvernéra také určil výjimky pro vstup do této provincie bez platného povolení, detaily lze konzultovat zde.
 • V provincii Mersin stále probíhají nezbytné kontroly, zejména měření teploty při vstupu do provincie. Osobám přejíždějícím z provincií, ve kterých je omezen vjezd/výjezd, nebude umožněn vstup do provincie Mersin bez schváleného povolení k cestě, detaily lze konzultovat zde.
 • V provincii Malatya činnost Provinční rady pro cestovní povolení i nadále pokračuje. Je umístěna na autobusovém nádraží MAŞTİ, detaily lze konzultovat zde.
 • V provincii Erzurum stále platí omezení fyzického kontaktu, zajištění sociální izolace, snížení sociální mobility a kontaktu s lidmi. V oblastech Tekman a İspir, jež se nacházejí v provincii Erzurum, bude i nadále trvat předchozí omezení zákazu vstupu/výstupu, a to do 19. května 2020 do 24:00 hod., detaily lze konzultovat zde a zde.

Znovuotevření kadeřnictví, holičství a salonů krásy, detaily lze nalézt v oběžníku Ministerstva vnitra Turecka zde.


 • Od pondělí 11. května 2020 jsou znovuotevřena kadeřnictví, holičství a salony krásy. Tato zařízení mají povolenou otevírací dobu 9:00 - 21:00 a provoz je umožněn za předpokladu dodržení řady opatření, jako např. nutnost objednání, důkladná dezinfekce prostor, omezení počtu osob v provozovně, nošení roušky, omezení rizikových poskytovaných služeb, apod.


Turecký prezident Erdoğan ve svém projevu dále informoval, že návrat k normálnímu životu bude postupný na základě normalizačního plánu:


 • Za předpokladu dodržení pravidel budou nákupní centra (AVM) otevřena od 11. května 2020.
 • Centrální přijímací zkoušky na střední školy (LGS) se budou konat 20. června 2020 a zkoušky na vysoké školy (YKS) se mají konat 27 až 28. června 2020.


Případné nedodržení tureckých nařízení může mít následky ve správním/trestním řízením ve vztahu k tureckým úřadům.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…