Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, neděle 10. května

UPDATE-1: Dnes se po 50 dnech domácího korona vězení dostali 65-letí a starší na čtyři hodiny ven (od 11 do 15. hodiny). Počasí alespoň v Istanbulu nadobyčejně přálo slunečným, teplým a bezvětrným počasím. Na rozdíl od nižších věkových skupin ti starší a pokročilí měli bez výjimky roušky a na blíž než na dva metry od kohokoli dalšího.

[přidáno] Od pondělí bude městská doprava v Istanbulu jezdit skoro jako předtím. Metro bude mít provozní dobu od 6:00 do 23:00, a to:

 • M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı (metro)
 • M1B Yenikapı-Kirazlı (metro)
 • M2 Yenikapı-Hacıosman (metro)
 • M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir (metro)
 • M4 Kadıköy-Tavşantepe (metro)
 • M5 Üsküdar-Çekmeköy (metro)
 • M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü (metro)
 • T1 Kabataş-Bağcılar (tramvaj)
 • T4 Topkapı-Mescid-i Selam (tramvaj)
 • F1 Taksim Kabataş (lanovka)


Dnešní turecké hodnoty, které nejsou odlišné od trendu, takže kuíd, Uďo... Slovensko má prakticky nulu. Česko tak skvěle na tom není, ale "jen" dobře.

....a grafy z vlastní produkce:
Turecko je na 9. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [4] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 4. [3] Itálie
 5. [5] Rusko
 6. [6] Francie
 7. [7] Německo
 8. [8] Brazílie
 9. [9] Turecko
 10. [8] Írán
 11. [11] Čína
 12. [12] Kanada
 13. [13] Peru
 14. [14] Indie
 15. [15] Belgie
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Při honbě Ruska za Velkou Británií si asi nikdo nepomyslel, že právě ta Rusku uteče a ocitne se před Itálií.  Velká Británie má také víc zemřelých na COVID-19, než Itálie. Velká Británie navíc dýchá na záda druhému Španělsku. A tak se může stát, že Rusko překoná v příštím dni či dvou Itálii.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…