Přeskočit na hlavní obsah

Turecko a korona: po 56 dnech pod 1000 nových případů

Turecko se skoro po dvou měsících dostalo pod tisícovku nových nakažených. Počet denně zemřelých klesl na 23. To vše může na první pohled přinést pocit, že už jsme z toho téměř venku. Ale jiné údaje bohužel říkají, že k optimismu je ještě brzo. Česko bohužel nabírá také nepříjemných směrů.

Slovensko vypadá velmi dobře. Počet nových případů i zemřelých jsou obvykle binární (nula, nebo jednička). Generálny konzulát SR v Istanbule informoval o proceduře návratu na Slovensko.

Českých 111 nových případů z 18. května je nepříjemným překvapením. Přes 100 nových případů denně mělo Česko naposledy před měsícem. Před týdnem se pokles počtu případů zastavil, aby se před týdnem opět začal zvyšovat.


Turecko

Začněme oficiálně. Velvyslanectví České republiky v Ankaře shrnulo opatření v Turecké republice takto:
Mediálně bylo oznámeno, že v 81 provinciích bude opět uplatněn všeobecný zákaz vycházení s počátkem o půlnoci z 22. na 23. května 2020 a konec o půlnoci ze dne 26. na 27. května 2020. Informaci lze konzultovat na stránkách prezidentské kanceláře. Doporučujeme si zjistit informace v místě o teritoriálním/provincionálním rozsahu a zajistit si včas zajištění životních potřeb. Upozorňujeme, že právně závazné je vždy původní turecké znění daného nařízení a výklad tureckých úřadů, na které je nutné se případně obrátit. Omezení cestování ze stejného zdroje uvádí, že v 15 municipalitách (Istanbul, Ankara, Izmir, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van a Zonguldak) by toto opatření mělo být prodlouženo o 15 dnů (20. května až 3. června 2020).

Povinnost nošení masek/ústenek je uplatňována nově také v Izmiru.

Zákaz vycházení pro obyvatele mladší 20 let a ve věku 65 a více let se v omezených hodinách v konkrétních dnech podle věku jednotlivce i nadále rozvolňuje: neděle: osoby nad 65 let; Středa: děti do 14 let; Pátky: děti od 15 do 20 let. Je zapotřebí si zjistit v místě, jak je opatření aplikováno (časové rozmezí) a zároveň zdali nedochází k omezením v důsledku celostátního zákazu vycházení.

Turecku klesají všechny možné hodnoty, což vypadá skvěle. Bohužel jeden údaj klesá rychleji, než ostatní. Který? Je to počet uzdravených. Ten se téměř rovná počtu nových případů. Pokud bude pokračovat trend posledních třech dnů, tak zítra se počet aktivně nakažených přestane snižovat.
Počet aktivně nakažených se zastavuje. Na níže uvedeném grafu je to dobře vidět. Teď stále ještě případů ubývá, ale to je jen pod nulou (vyznačena červeně).
Následující graf jasně ukazuje, jak počet nových případů příjemně klesá, ale ještě rychleji klesá počet uzdravených. Obě křivky (červená a modrá) se už skoro dotýkají.Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…