Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, pondělí 11. května

Dnes byl pro mnohé velký den, naplnění celoživotního snu - jít do obchodního domu, ať nakoupit, nebo se jen tak projít. Před některými obchodními domy se stála ještě před otevřením předlouhá fronta u všech vchodů. První nedočkavci hned navštívili také kadeřnictví a holičství, i když za dost přísných podmínek. Velká, drahá či mediálně sledovaná místa asi nebudou mít problém podmínky dodržovat, ovšem udělá totéž 100 % z kadeřnictví a holičství napříč Tureckem? Pravdou ale je, že mnozí začali v průběhu zákazu mít vzhled bezdomovce - začátečníka, jiní už stihli přejít na pokročilou verzi.
Beylikdüzü (zdroj: coronaturkey)

Prezident Erdoğan ve svém projevu potvrdil následné plány na příští týdny. Ode dnešního dne to je:

 • ruší se zákaz opustit provincii pro Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa aTekirdağ
 • zákaz opustit provincii i nadále platí pro İstanbul, Ankaru a İzmir
 • děti a mládež pod 14 let může ve středu 13. května ven mezi 11. a 15. hodinou
 • nejbližší víkend bude součástí 4-denního plného zákazu vycházení (tj. 16. - 19.5.)
 • v neděli 17. května budou moci všichni od 65 let ven, a to mezi 11. a 15. hodinou
 • ve středu 20. a v pátek 22. května budou moci ti pod 14 let ven (mezi 11. a 15. hodinou)


Třem bankám byl odstraněn FX transakční zákaz obchodovat s tureckou lirou. Jsou to BNP Paribas (Francie), Citibank (U.S.A.), UBS (Švýcarsko). O oboje se postarala turecká Agentura pro bankovní regulaci a dohled BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu).

Krytá tržnice, turecky Kapalıçarşı, chceš-li Krytý obchod, anglicky Grand Bazaar, bude znovu otevřena od 1. června. Tohoto roku.

Takže za 3 týdny, fajn.
Takže Kapalıçarşı je pořád Kapalı?
Nerozumím.
To neřeš. Vtípek. Kapalı může znamenat krytý, ale také zavřený. Kolik třešní, tolik višní.
Ten kamarád, co jsme se o něm bavili včera, ten rád nakupuje v Grand Bazaaru.
Ale říkals, že v Turecku ještě nebyl, jestli si dobře vzpomínám.
Nebyl, no.
Tak jak může nakupovat v istanbulském Grand Bazaaru?
Že prý ráno vyjede, pojde se, dá si u Havelky kafe, zajde do Grand Bazaaru a jede domů.
Tak moment, Havelka, ráno tam večer zpátky - nebydlí někde na jižní Moravě?
No to bydlí. Co to má s tím společného?
Mě svítá v makovici. Ten Havelka se vlastně píše Hawelka, viď!
Z pusy mu písmenka nelezou, když se mnou mluví, jak to mám vědět?
Takže záhada rozkryta, milý Watsone! Jezdí na otočku do Vídně. Tam je Café Hawelka, tam je také Grand Bazaar. Má adresu Nußdorfer Str. 68, 1090 Wien.
Věděl jsi, že Grand Bazaar je i v Teheránu v Íránu?
Ne, ale viděl jsem film Velký bazar, počítá se to?

Žít Istanbul - koronové články

3...2...1...TEĎ! A skončilo hlasování o budoucnosti "koronových" článků. Hlasování dopadlo následovně:

 • 9x [palec nahoru] stačí jednou týdně
 • 6x [srdce] články miluji, chci je denně
 • 0x [smích] jsou legrační, stačí obden
 • 0x [naštvání] jděte už s koronou někam, nikdy více


...and the winner is: TÝDENNÍ ZPRAVODAJSTVÍ. Všem opravdu velmi děkuji jak za hlasování, tak za podporu i připomínky. Velké koronové zpravodajství tedy bude jednou týdně, ale v případě závažných změn i častěji. Články vycházet přesto budou, ale nemusí být o protivné koroně, ale o čemkoli, hlavně čemkoli jiném :-)

Statistika česká a slovenská

Slovensko je na nejlepší cestě být v dohledné době vyřazeno z COVID-19 statistik. Nové případy nejsou, nikdo neumírá, jen jsou noví uzdravení.

Česko je na tom velmi dobře, počet nově nakažených klesá, jen počet zemřelých na COVID-19 neklesá tak rychle, jak bychom si asi přáli.
Statistika turecká

Turecko provedlo 32,7 tisíc testů, celkově je to již 1,45 milionu testů. Zde je nutné upozornit, že to neznamená, že každý test byl vykonán na jiné osobě. Například ti, kteří jsou označeni jako uzdraveni, museli být otestováni minimálně 2x.
Dnešními testy se odhalilo dalších 1114 nakažených. To je o 428 lidé méně (chcete-li o 27,8 % méně), než včera. Je to jen 21,7 % maximálního denního množství (pětina). Tak nízké hodnoty byly naposledy 26. března. Celkově zjistilo Turecko téměř 140 tisíc nakažených.


Dnes bohužel zemřelo 55 lidí. To je o 8 více, než včera (neboli o 17 %). Celkový počet mrtvých se rozšířil o 1 % na 3841. Smrtnost kvůli tomu narostla o 3 setiny procentního bodu na 2,75 %.

Dnes se uzdravilo 3089 lidí, celkově tedy 95.780 lidí. Znamená to, že 68,5 % nakažených se již uzdravilo.

Turecko je na 9. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 4. [5] Rusko
 5. [4] Itálie
 6. [6] Francie
 7. [7] Německo
 8. [8] Brazílie
 9. [9] Turecko
 10. [8] Írán
 11. [11] Čína
 12. [12] Kanada
 13. [14] Indie
 14. [13] Peru
 15. [15] Belgie
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Co jsme včera předpokládali, se dnes stalo skutečností. Indie přeskočila Peru a v příštích hodinách také Kanadu. Rusko přeskočilo Itálii a ocitlo se na 4. místě. A situace vypadá na třech místech téměř shodně a očekává se v příštích hodinách velká výměna míst. Nyní (pondělí 11. května v 21:00 tureckého času) to vypadá na prvních pěti místech v celkovém počtu nakažených následovně:
 • 1.337.541 (U.S.A.) - po půlnoci 1.345.307
 • 224.350 (Španělsko) - po půlnoci si "polepšilo" na 227.436
 • 224.327 (Velká Británie)
 • 221.344 (Rusko)
 • 219.814 (Itálie)
Rozdíl mezi Španělskem a Velkou Británií jen 23 osob napovídá, že se Británie posune před Španělsko, aby obě najednou byly přeskočeny Ruskem. Takže bude první USA, druhé Rusko. Pokud si obě velmoci vzaly do hlavy, že musí být ve všem první, tak si nevybraly ten nejlepší sport.

Nepříjemné zprávy přicházejí z Francie a Německa. Po uvolnění opatření začal až exponenciálně opět stoupat počet nakažených.

Otázka, na kterou nedovede zatím s jistotou nikdo odpovědět: Když je Rusko evropským novým centrem s obrovským přívalem nemocných, bude se letos turecká turistická sezóna odehrávat bez návštěvníků z Ruska? Mnozí návštěvníci se v hotelích ptají, jestli tam budou také ubytováni turisté z Ruska a Izraele. Nepřítomnost Rusů tak může některé potěšit, jiné naopak zarmoutit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…