Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, úterý 5. května

Ministr průmyslu a technologií Turecka Mustafa Varank oznámil, že velká skupina producentů vozidel zahájí znovu výrobu příští pondělí, tedy 11. května. Řada z nich již výrobu zahájila. Zde je třeba připomenout, že v Turecku se vyrábějí vozy mnoha značek, jako BMC, Fiat, Ford, Hyundai, Renault, Toyota, Mercedes, Mitsubishi apod.

Ministr zahraničních věcí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu [čavušólu] oznámil, že mimo území státu na následky COVID-19 zemřelo 473 občanů Turecka. Ze 103 zemí světa se povedlo přivézt přes 65 tisíc Turků.


Teď se přesuňme do smutnější nálady, protože řeč bude o hřbitově. Toto místo posledního odpočinku navštěvujeme, abychom hrob zvelebili. Právě to začal poskytovat jako placenou službu Mehmet Çetin [četyn] z Antalye. V tuto dobu přidal také virtuální prohlídku hrobu. O poskytovaných službách se můžete dočíst na webu v turečtině, angličtině, němčině, ruštině, nebo arabštině.


Ministerstvo zahraničí České republiky zveřejnilo prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Ankaře následující:
Aktuální pravidla pro vstup na území ČR je možné stáhnout pod tímto článkem. Dále přikládáme vzor lékařského potvrzení o testu na koronavirus. Pokud se do ČR plánujete přepravit pomocí nouzových zpoplatněných autobusů, prosíme překontrolujte si s daným dopravcem seznam dokumentů, které budou vyžadovány k zajištění Vaší přepravy.

Vzor potvrzení o výsledku testu na koronavirus (soubor DOCX)
Dokument (jedna strana A4) je česky, anglicky a ukrajinsky.

Pravidla pro vstup na území ČR a karanténní opatření (soubor PDF)

Co je to ten PCR test?
Jde o test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2. Zkratka RT-PCR znamená 'Reverse transcription polymerase chain reaction', česky reverzní transkripce polymerázové řetězové reakce.

Statistika

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 33283 testů (drobný úbytek). Celkově již bylo provedeno 1.204.421 testů. Přibylo 1832 nových diagnóz (nárůst o 218 osob), jde jen o 35,7 % denního maxima (nárůst). Jde o nárůst o 1 % na 127.659. Procento infikovaných v rámci dne je 4,51 % (prudký pokles).

Všechny tři země se shodly ve stoupajícím počtu případů. Lze vypozorovat opakování vzorce. Netřeba se tedy děsit z denních drobných změn.Turecko má po pěti dnech poklesu nárůst počtu případů.Turecku zemřelo dalších 59 pacientů, pokles (celkově 3520). To je o 5 méně než včera (procentuální vzestup jen o 2 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost o 1 setinu procentního bodu stoupla na 2,72 %.

Zatímco v případě nových případů křivky všech třech zemí míří vzhůru, přírůst zemřelých ve všech třech zemích míří dolů.


V  Turecku se dnes uzdravilo 5119 lidí, což je oproti včerejšku vzestup o 2 %. Celkově se uzdravilo 73.285 osob, což je 56,6 % ze všech nakažených. Zemřelých je 5,1 % v porovnání s uzdravenými.


Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 3.5. > 4.5. > 5.5.
 • otestovaných denně 24001 > 35771 > 33283
 • z toho procento infikovaných 6,96 > 4,51 > 5,50
 • otestovaných celkově 1.135.367 > 1.171.138 > 1.204.421
 • nakažených denně 1670 > 1614 > 1832
 • nakažených celkově 126045 > 127659 > 129491
 • nakažených - procento přírůstku [%] 1 > 1 > 1
 • zemřelých denně  61 > 64 > 59
 • zemřelých celkově 3397 > 3461 > 3520
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  2 > 2 > 2
 • smrtnost [%] 2,70 > 2,71 > 2,72
 • uzdravených denně 4892 > 5015 > 5119
 • uzdravených celkem 63151 > 68166 > 73285
 • uzdravených - procento přírůstku [%] 8 > 8 > 8
 • procento uzdravených ze všech nakažených [%] 50,1 > 53,4 > 56,6
Turecko je na 8. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 5. [5] Francie
 6. [6] Německo
 7. [7] Rusko
 8. [8] Turecko
 9. [9] Brazílie
 10. [8] Írán
 11. [11] Čína
 12. [12] Kanada
 13. [14] Peru
 14. [13] Belgie
 15. [15] Indie
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Dnes se Peru dostalo před Belgii. Tu v nejbližší době zřejmě přeskočí také Indie. Rusko je sice stále na 7. místě, ale výrazně poskočilo směrem k dvojici Německo + Francie. Za několik dnů se tedy může Rusko dostat dvojskokem na 5. místo.

Mimochodem - tento článek je zveřejněn jako 150. článek na Žít İstanbul. Děkuji za velkou přízeň!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…