Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, 17. června

Ministr zdravotnictví Turecka zřejmě vyslyšel naše přání (děkujeme!) a vedle obvyklého hlášení ještě přidal konkrétní údaje deseti nejhorších provincií. A nejen to, přidal také průměr měsíc nazpět, týden nazpět a tři dny nazpět. Je tam i ta vaše?

Ministr samozřejmě zopakoval, že je velmi důležité držet 1,5 metru odstup od jiných a používat ochranné prostředky. To se opakuje neustále dokola, ale někteří slyšící si hrají na neslyšící, nebo dokonce na hluché jak poleno. Ale komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

A POZOR! V ISTANBULU, ANKAŘE A BURSE SE OBNOVUJE POVINNOST NOŠENÍ ROUŠKY NA VEŘEJNOSTI POD POKUTOU 3150 TL!

Při porovnání absolutních čísel, tak to vypadá, že absolutním vítězem je Istanbul. To si kdekdo vysvětluje stylem "aha, tak COVID-19 je v Istanbulu, my se bát nemusíme". Právě to je velmi mylné.


Tento omyl je velmi patrný ve chvíli, kdy se přepočte počet nakažených počtem obyvatel. Najedou není nehorším Istanbul (natož s odstupem), nýbrž sousední provincie Kocaeli. Istanbul je až třetí. Na jeho pozici se ale velmi rychle tlačí Konya.


Ale jak poznat, jestli případů ubývá, nebo přibývá? Pro každé město jsou tři sloupce. První je denní průměr měsíc nazpět, druhý je denní průměr za týden nazpět, poslední je denní průměr za poslední tři dny. Když se měsíční hodnoty vezmou jako základ, vývoj z toho vykoukne. Nejrychleji roste počet nakažených v provincii Konya, poté Kayseri, třetí je Van. Z deseti porovnávaných je Istanbul poslední. Všechny stoupají, Izmir přešlapuje na místě, jediný Istanbul sice pomalu, ale klesá.


Jak je na tom Turecko?

Porovnejme poslední tři dny. Když se sečte celé Turecko, tak poslední dva dny počet nově nakažených pozvolna klesá (1592 > 1467 > 1429). Zvýšil se také počet uzdravených (947 > 1015 > 1261), počet zemřelých bohužel opět stoupl (18 > 17 > 19).Denní přírůstek počtu případů v Turecku i Česku pomalu klesá (v Česku se uvidí v příštích dnech, jestli poslední tři dny jsou jen fluktuace, nebo nový trend). Na Slovensku počet případů trochu stoupá.Turecko versus svět

Jak dnes vypadá Top20 nakažených? V hranaté závorce je pořadí z před dvěma dny (15. června 2020):
 1. [1] USA
 2. [2] Brazílie
 3. [3] Rusko
 4. [4] Indie
 5. [5] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 6. [6] Španělsko
 7. [7] Itálie
 8. [8] Peru
 9. [13] Chile
 10. [11] Írán
 11. [9] Francie
 12. [10] Německo
 13. [12] Turecko
 14. [14] Mexiko
 15. [15] Pákistán
 16. [16] Saúdská Arábie
 17. [17] Kanada
 18. [18] Bangladéš
 19. [19] Čína
 20. [20] Katar
Írán opět nabírá dech. Předtím překonalo Turecko (to spadlo na 13. místo), nyní se dostalo před Německo. Také Chile se šplhá počtem nakažených kupředu (dnes o jedno místo před Turecko).

Toto pořadí jsem kontroloval v poledne. Nyní, o půlnoci, je leccos jinak. Írán se opět posunul, tentokrát před Francii. Chile překonalo jedním velkým skokem Německo, Francii a dokonce i Írán.

Další skok je na spadnutí. Peru má totiž jen o pár set méně případů, než Itálie (a ta jen o trošku méně, než Španělsko). Vypadá to, že si je tato jihoamerická země dá zítra k snídani. Bohužel. A může být, že všechny najednou překoná Chile. Mexiko a Pákistán mají prakticky stejně. Pokud je silnější pes Pákistán, bude následovat jeho posun kupředu.

Technická poznámka: Může mi někdo vysvětlit jak je možné (bez zatajování informací), že Čína má už měsíc prakticky stejný počet nakažených, přesto zavírá velké aglomerace do karantény?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…