Přeskočit na hlavní obsah

Turecko a korona? Dobré zprávy došly

Turecká nepříjemná čísla i nadále stoupají (počet nově nakažených, počet zemřelých), pozitivní čísla zároveň klesají (počet uzdravených). Také se zvětšil počet provincií s povinným nošením roušky, včetně řady dovolenkových letovisek.

Turecko má 1592 nových případů, 18 nově zemřelých, 947 nově uzdravených; celkově bezmála 180 tisíc nakažených, z nich více než 150 tisíc uzdravených. Tu je oficiálně zveřejněná tabulka:


Jaké je množství nakažených za jediný den, tedy včerejšek?

 1. Rusko: 8246 (-)
 2. Turecko: 1592 (+)
 3. Velká Británie: 968 (-)
 4. Bělorusko: 707 (-)
 5. Ukrajina: 656 (+)
 6. Polsko: 396 (+)
 7. Německo: 373 (+)
 8. Portugalsko: 346 (+)
 9. Itálie: 301 (-)
 10. Španělsko: 181 (-)
 11. Rumunsko: 166 (-)
 12. Nizozemsko: 165 (+)
 13. Francie: 152 (-)
 14. Bosna a Hercegovina: 147 (+)

Znaménko za číslem znamená porovnání s předchozím dnem. Druhé nejvyšší pořadí v Evropě není zrovna přívětivé. Ano, Turecko má zhruba stejně obyvatel jako Německo a víc až výrazně víc, než ostatní evropské státy, ale třeba již zmíněné Německo má 373, takže Turecko má více než 4x více. A Rusko má více než 5x víc nových případů, než Turecko.

Další otázka je kde vlastně v Turecku je COVID-19? Odpověď dává Ministerstvo zdravotnictví rozpisem míst, kde je rouška povinná a kde se její nenošení může pokutovat:


No děkujeme, za podrobnější informaci. Ale vidět to na mapě, to také pomůže:


Mapa potvrzuje slova ministra zdravotnictví, který hovořil o přesunu na východ republiky. Pro dovolenkáře doporučuji zaměřit pozornost na provincie Aydın a Muğla. Tam se totiž nachází celá řada oblíbených letovisek. Však jen jména některých okresů jsou dost výmluvná: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye. Naopak provincie Antalya tuto povinnost nemá.

POZNÁMKA: Že není povinnost nosit roušku neznamená, že jinde je zákaz. Pro zbytek Turecka je samozřejmě i nadále velmi doporučeno všechna opatření dodržovat (od mytí rukou přes udržování odstupu až po nošení ochranných pomůcek).

Obyvatelé již zmíněného Bodrumu si delší dobu stěžují, že k nim COVID-19 zavlekli lidé z Istanbulu, kteří tam prchli, když se nákaza objevila. Řada dalších provincií evidentně situaci podcenila. Je to ale spojené s tím, že se uvolnily hranice provincií a že se umožnilo cestování, takže třeba z Istanbulu nastal exodus hlavně starších lidí. V provinciích se také kritizuje chování stylu "to Istanbul nebo Ankara, to u nás není, proč bych měnil svoje chování".

Mimochodem - české rouška nebo ústenka, turecké maske, oficiálně. Ale jaké další varianty jste slyšeli? Já náhubek, nádržtěk, nebo nátlamník (ale přidejte do diskuse, budu průběžně přidávat sem).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…