Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, středa: Korona fakt zabíjí

UPDATE-1 Ministr zdravotnictví v osm večer oznámil aktuální stav země. A není příznivý. Poslední tři dny viditelně narůstá počet nově nakažených, nyní také opět stoupá počet aktivně nemocných. Horší je, že posledních 14 dní neustále stoupá počet pacientů na JIP = slovensky JIS (z 631 na dnešních 914), nebo intubovaných (280 > 356) to jen umocňuje. Turecko použilo 53.486 testů, takže za celou historii jich použilo přes 3 miliony.

UPDATE: HODNOTY Z DNEŠNÍHO VEČERA (chyceno několik sekund poté, co to dali na web)A pusťme se do tolik oblíbených grafů.Nyní přepočteme počet nakažených na počet obyvatel. Přestože by měly být výsledky porovnatelné, stále platí, že čím větší stát, tím více interakcí mezi lidem, tedy tím větší procento nakažených může být (a samozřejmě i spousta dalších vlivů). Znepokojující u všech tří zemí (Česko, Slovensko, Turecko) je trend. Za poslední týden až 14 dní je vidět nárůst nových případů. Lze sice oponovat, že jde o lokální centra epidemie, ale to se dá vztáhnout na kdejakou zemi. Případy prostě jsou.

Mimochodem - věděli jste, že Estonsko nevpustí na své území nikoho ze země, kde je více než 15 nakažených na 100 tisíc obyvatel? A také se neptají na ohniska, sídliska, nebo letoviska, ale na zemi.


Všechny tři země se dotkly své další hranice. Pro Turecko to je 2300 nakažených na milion, pro Česko 1000, pro Slovensko 300. Je samozřejmě řeč o celkovém počtu.


Počty zemřelých jsou nulové pro Slovensko, a to už pěkných pár týdnů. Česko se pohybuje v binárních hodnotách (jedna, nebo nula), Turecko bohužel má vyšší počty.


Přestože jsou další a další uzdravení nebo zemřelí, nově nemocných neustále přibývá. Aktivně nemocných je tedy už asi 2 týdny přibližně stejně.


Zde jsou křivky nakažených a uzdravených. Když je vyšší oranžová, tak případů ubývá (rozdíl vybarvený zeleně). Pokud je nahoře modrá křivka, případů přibývá (rozdíl vybarvený žlutě).


...a tu je rozdíl v číslech.


Včerejší výsledky za Evropu - denní přírůstky nemocných:
 1. [1] Rusko: 7176 (-) > 7425 (-)
 2. [2] Turecko: 1268 (+) > 1492 (+)
 3. [4] Ukrajina: 833 (+) > 940 (+)
 4. [3] Spojené království: 874 (-) > 652 (-)
 5. [6] Bělorusko: 464 (-) > 458 (-)
 6. [9] Portugalsko: 345 (+) > 367 (+)
 7. [8] Moldavsko: 351 (+) > 364 (+)
 8. [12] Španělsko: 248 (+) > 334 (+)
 9. [14] Švédsko: 205 (-) > 343 (+)
 10. [13] Rumunsko: 214 (-) > 321 (+)
 11. [10] Polsko: 300 (+) > 294 (-)
 12. [7] Německo: 420 (-) > 199 (-)
 13. [??] Itálie: 190 (+)
 14. [??] Srbsko: 143 (+)
 15. [5] Francie: 517 (+) > ? (-)
 16. [11] Belgie: 260 (+) > ? (-)
Porovnání zemí Evropy ukazuje mezidenní nárůst řady států. Ale než začnete panikařit, doporučuji se podívat na denní čísla a porovnat je mezi státy. Jednoznačná špička je Rusko, vedle kterého i jinak "silné" Turecko na druhém místě vypadá jako chudý příbuzný. Ukrajina se propracovala na třetí místo, Británie si s ním vyměnila místo.

Pozornosti doporučuji poslední čísla za Německo (199) a Turecko (1492). Protože mají oba státy asi tak stejně obyvatel, lze je přímo srovnat. Turecko má v tomto srovnání 7,5x více nově nakažených, než Německo. A pak se můžeme divit, že se Německo netváří na otevření směrem k Turecku zrovna příznivě. A porovnejme turecká čísla se Španělskem, nebo Itálií. Tyto někdejší hrozby a katastrofy vypadají nyní jako zkrotlí beránci. A oba tyto státy patří mezí dovolenkové cíle Němců, navíc je to jak uvnitř Evropské unie, tak uvnitř eurozóny, a tak Turecko může mít pro letošní léto opravdu velký problém.


Turecko má režim, kdy pohyb bez roušky znamená pokutu 900 lir. Ale když to policie nevidí, nebo tam vůbec není, tak jaká rouška? Proč? Ministr zdravotnictví to každodenně opakuje, zmínka je v kdejakém reklamním bloku, navíc několikrát denně z mešit - ale někdo prostě chce být hluchý. Výsledná situace tomu odpovídá.

Situaci dobře popisuje konflikt, který se odehrál na zastávce metra uprostřed Istanbulu. Situace je k vidění na videu na Twitteru En Son Haber https://twitter.com/i/status/1276058416629383168

Mimochodem - zdá se vám denní počet testů v rozpětí asi 40 až 50 tisíc dostatečný? Velká Británie s menším počtem obyvatel provedla během posledních 24 hodin 167 tisíc testů, o den dříve dokonce 232 tisíc testů během 24 hodin, celkově 8,5 milionu (Turecko celkově 3 miliony). Zdroj: gov.uk

Turecko versus svět

Jak dnes vypadá Top20 nakažených? V hranaté závorce je pořadí z před týdnem (17. června 2020):
 1. [1] USA
 2. [2] Brazílie
 3. [3] Rusko
 4. [4] Indie
 5. [5] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 6. [8] Peru
 7. [9] Chile
 8. [6] Španělsko
 9. [7] Itálie
 10. [10] Írán
 11. [11] Francie
 12. [14] Mexiko
 13. [12] Německo
 14. [15] Pákistán
 15. [13] Turecko
 16. [16] Saúdská Arábie
 17. [18] Bangladéš
 18. [xx] Jihoafrická republika
 19. [17] Kanada
 20. [20] Katar
Na prvních pěti příčkách jako kdyby se nic nedělo. Ale ono se děje. Velmi rychle přibývá případů (to se týká první čtveřice). Peru a Chile se také derou vzhůru, stejně jako Mexiko, Pákistán, Bangladéš, nebo Jihoafrická republika. Mezitýdenní pokles se týkal Španělska, Itálie, Turecka, nebo Kanady (ti všichni o dvě místa), Německa (o jedno místo).

Korona fakt zabíjí

Hlavně sociální média jsou plna zpráv, že COVID-19 je jen jiná chřipka, že to není vlastně smrtelné, nebo případně, že to vlastně ani neexistuje, že problém je zcela někde jinde a že ovce jen sledují podplacená média a bečí tak, jak někdo v pozadí chce, protože problém je zcela jiný, a to xxxx (sem si doplňte, co hrdlo ráčí, jako 5G, chemtrails, tajné čipování lidí při odběru vzorku na COVID-19 atd.). Ale existuje jednoznačný důkaz toho, že COVID-19 opravdu zabít může.

Pákistánská havárie letadla, která minulý měsíc zabila 97 lidí, byla způsobena lidskou chybou pilota, protože druhý pilot ztratil pozornost kvůli konverzaci o koronaviru.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…