Přeskočit na hlavní obsah

Turecko: A zase ta korona!

Po dlouhé řadě striktních omezení má dokonce i Istanbul druhý volný víkend, kdy všichni mohou ven. Turecko si stěžuje, že Německo se nechce směrem k Turecku moc otevírat. Ale jaká jsou poslední koronová čísla?

Vývoj posledních dnů zavdal příčinu ke vzniku dalšího 'koronového' článku. Situace v Turecku se zhoršuje, situace v Česku se zhoršuje, situace na Slovensku se zlepšuje. A vyberte si.

Začněme Tureckem. Podotýkám, že pro všechny země platí, že data jsou získávána z oficiálních statistik a že jde o součet celé země. Také to neznamená, že nemocní musí být rozprostřeni napříč zemí rovnoměrně. Ministr zdravotnictví Turecka také podotkl, že zatímco na západě Turecka (Istanbul, Izmir a další) je epidemie na ústupu, východ země naopak, zmiňuje jako nové epicentrum Diyarbakır (nespecifikuje, jde-li o celou provincii, nebo jen město). Zřejmě to tedy vypadá podobně jako v Česku, že plošně je epidemie na ústupu, ale vznikají lokální centra s mnoha infikovanými.


...a tu je oficiálně zveřejňovaná tabulka. Z ní se při následném zpracování vychází. A podívejme se na denní nárůst (to jsou spodní sloupečky, horní křivka je počet testů). Přestože jsou sloupečky malé, je jednoznačně vidět nárůst posledních dnů. Překvapuje také, že po měsíce držené maximum zhruba 40 tisíc testů denně se najednou (od počátku června) začalo zvyšovat a dokonce i výrazně převyšovat. A trend je stoupající (co se týče počtu testů).


Zhruba jeden měsíc se denní přísun nových nakažených držel v rozpětí asi 800 až 1000 nových pacientů. Ale v posledních několika dnech jejich počet dost viditelně stoupá, překročil 1500. Ministr zdravotnictví pokaždé nabádá veřejnost k dodržování pravidel, leč (zjevně) marně. Již tři týdny mu pomáhají také veleslavní MFÖ (Mazhar, Fuat, Özkan podle křestních jmen hudebníků)  s jejich klipem "Maske Tak", viz https://www.youtube.com/watch?v=ZrrislYsPns

Tu jsou denní hodnoty za poslední tři měsíce (od prvního výskytu v dané zemi). Česko mělo dobře namířeno dolů, ale asi 70. den se to zlomilo a křivka začala pomalu opět stoupat. Poslední týden ani nepoklesla pod 5 nakažených na milion obyvatel denně.

Turecko má podobnou křivku, tedy co se týče trendu. Zatímco pro Česko jde o velmi mírný nárůst, v Turecku stoupá křivka razantně - pokles se 83. den odrazil a opět stoupá. Turecké stoupání je tedy velmi odlišné od českého, z jen deseti nakažených na milion se nyní stoupá na dvojnásobek. Mimochodem - Česko právě překonalo deset tisíc nakažených (Turecko má právě 178.239).

Slovensko se snaží poslední tři týdny přilepit se na nulu. Občas se pár nakažených objeví, ale je to opravdu malé množství.

Součet počtu nakažených tvoří zajímavé křivky. Zatímco předtím to byly opravdu křivky, v posledním zhruba měsíci se rovnají do přímek. Pro Česko je zajímavé, že jakmile se křivka dotkne nějaké stovky, tak má tendenci se trochu zastavit (700 / 800 / 900 nakažených na milion).

Opět podotýkám, že následující graf není absolutním součtem, nýbrž je to rozpočítáno na počet obyvatel, aby se hodnoty daly porovnat. I tak je při přepočtu na milion obyvatel Turecko na čele, s odstupem 8x menší Česko, poslední ještě 2x menší Slovensko.


Počet aktivně nakažených začal po dlouhé době opět narůstat (nárůst žlutě, pokles zeleně). Počet nakažených stoupá, zároveň také výrazně klesá počet uzdravených.Protože nárůst při lineárním zobrazení moc nezvládne porovnat obě rozdílně velké křivky, přepněme do logaritmického měřítka, abychom mohli porovnat trend nárůstu či poklesu zemřelých (modře) a uzdravených (oranžově).


Při poklesu je modrá křivka dole, oranžová nahoře. Při nárůstu nemocných je to obráceně.


Statistika zemřelých se vyvíjí pozitivně. V Turecku jejich počet neustále klesá. V Česku klesá tak, že se občas i docílí nuly. Na Slovensku se naopak nula drží nepřetržitě už jeden měsíc.


Excelem vypočítaná prognóza dokonce i pro Turecko míří dolů, pro Česko také. Pro Slovensko dokonce odhad protnul nulu, u Česka se to čeká za několik dní.


A co mezinárodní srovnání Turecka? Vstali noví bojovníci, a tak se celkovým počtem nakažených i zemřelých Turecko propadá hlouběji a hlouběji. Jak dnes vypadá Top15 nakažených? V hranaté závorce je pořadí z před měsícem:
 1. [1] USA
 2. [8] Brazílie
 3. [4] Rusko
 4. [13] Indie
 5. [3] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 6. [2] Španělsko
 7. [5] Itálie
 8. [14] Peru
 9. [6] Francie
 10. [7] Německo
 11. [8] Írán
 12. [9] Turecko <<<
 13. [xx] Chile
 14. [xx] Mexiko
 15. [xx] Pákistán
 16. [xx] Saúdská Arábie
 17. [12] Kanada
 18. [xx] Bangladéš
 19. [11] Čína
 20. [xx] Katar
 21. [xx] Jihoafrická republika
 22. [15] Belgie
[modrá] pokles o 5 a více míst
[modrozelená] pokles o 3-4 místa
[zelená] pokles o 1-2 místa
[černá] setrvání na pozici
[žlutá] vzestup o 1-2 místa
[oranžová] vzestup o 3-4 místa
[červená] vzestup o 5 a více míst

Jak je vidět, nezůstal kámen na kameni. Upozorňuji na Írán, kde hodnoty začaly opět narůstat, takže se opět dostal před Turecko.

Ten člověk na Twitteru měl pravdu.
Jaký člověk?
Před časem dal někdo na Twitter fotku přeplněného autobusu MHD  a dost sprostě to komentoval, že to je k ničemu. Ale měl pravdu.
Ty mě překvapuješ. To umíš až tak dobře turecky?
Tohle z toho svítilo.
Důkaz místo slibů. Ukaž a nevymlouvej se, že to bylo někde vlevo dole.
Moment... no hele, tady to je!


...a tady detail toho, co kritizuje


A kde máš tu sprosťárnu?
No tady! Že to je na pí....
Ty jsi ale matla, viď! To je napıcaz neboli ne yapacağız, v tomhle případě by se to nechalo přeložit jako 'co naděláme', 'co teď budeme dělat?'.
Fakt? No nic, tak čau!
Až když jsem osiřel, tak jsem si uvědomil, že měl vlastně pravdu. Pokud se nebudou dodržovat pravidla tak jsme tam, kde si to můj kamarád usmyslel. Měl svou mylnou, sprostou, vymyšlenou pravdu. Smutnou pravdu. Ferdinand Vaněk ukončil Audienci slovy Je to všechno na hovno. Ano. Pokud se nepoučíme, je to všechno napıcaz,

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…