Přeskočit na hlavní obsah

V Turecku je nejvíc uprchlíků na světě

Agentura AFP zveřejnila aktuální stav uprchlíků. Z toho vyplývá, že v Turecku je nejvíce uprchlíků (3,6 milionu), druhý je Pákistán (1,4 milionu), třetí Uganda (1,4 milionu). Na počet vlastních obyvatel má nejvíce uprchlíků Libanon (134 uprchlíků na 1000 obyvatel), Jordánsko (69 uprchlíků na 1000) a Turecko (43 na 1000). Jak je to na dalších místech?

Nejvíce uprchlíků tedy odešlo do těchto států:

 1. Turecko (3,6 milionu)
 2. Pákistán (1,4 milionu)
 3. Uganda (1,4 milionu)
 4. Německo (1,1 milionu)
 5. Súdán (1,1 milionu)
 6. Írán (1,0 milionu)
 7. Libanon (0,9 milionu)
 8. Bangladéš (0,9 milionu)
Turecko má porovnatelně uprchlíků, jako země na dalších třech pořadích (tedy Pákistán, Uganda a Německo dohromady). Turecko a Německo mají přibližně stejný počet obyvatel, Turecko má víc než 3x více uprchlíků. Ze seznamu také vyplývá, že kromě Německa není v tomto seznamu žádná "top" země, ale spíš průměrné a slabší.


Počet uprchlíků - přepočteno na vlastní obyvatele: zde vypadá pořadí následovně (počet uprchlíků na 1000 obyvatel):

 1. Libanon (134 / 1000)
 2. Jordánsko (69 / 1000)
 3. Turecko (43 / 1000)
 4. Uganda (31 / 1000)
 5. Čad (28 / 1000)
 6. Jižní Súdán (27 / 1000)
 7. Švédsko (25 / 1000)
 8. Súdán (25 / 1000)


Z tohoto seznamu vyplývá, že i když má Turecko docela dost vlastních obyvatel (tedy na Evropu), tak i přesto má uprchlíků dost na to, aby to byl třetí nejvyšší počet na světě.

A odkud se nejvíce prchá?

 1. Sýrie (6,6 milionu)
 2. Afghánistán (2,7 milionu)
 3. Jižní Súdán (2,2 milionu)
 4. Myanmar (1,1 milionu)
 5. Somálsko (0,9 milionu)
 6. Demokratická republika Kongo (0,8 milionu)
 7. Súdán (0,7 milionu)
 8. Středoafrická republika (0,6 milionu)


A stejně si za to ti uprchlíci můžou sami!
A jako za co můžou? Konkrétně.
No, že jejich země jsou na tom tak, jak jsou.
Pane vachmajstr...
No a ne? Kdyby neutekli a zůstali, mohli bojovat.
Nechci ubírat rozletu tvých myšlenek, ale jak by to jako měli udělat? Třeba těch 40 % uprchlíků pod 18 let?
Kdyby chtěli, tak jde všechno.
Takže kdyby nějaký pětiletý kluk chtěl, tak tím prakem dá tomu modernímu tanku nebo letícím kulkám na frak, rozumím tomu dobře?
Tak má tátu, ne?
Třeba nemá. Ale i kdyby měl, tak co?
Tak přece bude bránit vlastní zem, ne?
to je ale myšlenka! Ještě, že to nikoho nenapadlo. Jednak proti komu, jednak čím. Obě je dost problematické.
Jak proti komu? No proti nepříteli, ne?
Tím nepřítelem může být mafie, armáda vlastní země, nebo armáda cizí země. A někdy je těžko rozlišit kdo je kdo a kdo je na čí straně. A pak je tu otázka čím by měl bojovat.
No čím se asi tak bojuje?
No koblihou určitě ne! I když, znám jednu zemi, kde... no to je jedno. Když protistrana používá brutální metody, jako chemické zbraně, nebo nejmodernější zbraně, jak se proti tomu bojuje? To jako si sedneš na net, na eBayi si najdeš nějakou dobrou protiletadlovou zbraň, necháš si ji dovézt, namontovat a zaškolit se? Nebo jak si to vlastně představuješ? I kdyby se někde dostal k osobní zbrani, tak toho tolik nezmůžeš. A pokud se nějaká velmoc rozhodne, že je tvoje země pro něj strategická a že pokryje každou špatnost, tak pak se bojuje opravdu těžko. A hrdinů jsou plné hřbitovy. A jak budeš bojovat s někým, kdo si třeba na tvoje děti počká před školou, nebo tu školu vystřílí? Někteří prostě chtějí, aby jejich děti mohly mít vzdělání a klidný život.
No dobře, no. Ale - překvapuje mě kolik lidí chce do Pákistánu. Myslel jsem, že se prchá odtamtud.
Pokud prcháš z Afghánistánu...
Taky pravda.Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…