Mezi lidem se začínají šířit zvěsti, že za týden (tedy v pondělí 17. května) nebude konec zákazu vycházení a dalších opatření, ale že to bude prodlouženo až do konce měsíce. Dokud to byla informace typu "jedna paní povídala", nechalo se to ignorovat. Ovšem začínají to naznačovat i oficiální zdroje.
Při snaze si objednat jízdenku na rychlovlak YHT na 17. května (tedy těsně po uvolnění) se zjistilo, že to není možné. To samo o sobě nemusí znamenat nic. Ale odpověď YHT na dotaz proč už napovídá víc:
"Protože omezení meziměstského cestování aplikované v rámci opatření úplného zákazu vycházení je prodlouženo, jízdenky na 17. května a následné dny zatím prodeji nebudou uvolněny. Až se situace vyjasní, prodej jízdenek bude obnoven."
Média doposud prodloužení nezmiňovala. Nechme se překvapit vývojem.
Na téma lockdownu jsme psali:
Turecko chystá třítýdenní lockdown, turisty nevyjímaje
Istanbul zažívá před začátkem lockdownu peklo, chystá se na prohibici
Absurdity tureckého lockdownu a změna ohledně alkoholu
Zpřísnění prodeje
Média ale již několik dnů hovoří o dalších omezeních prodeje. Turecko zavádí obdobný model, který byl použit také v Česku. Protože obchody se smíšeným zbožím mohou prodávat i to, co specializované obchody nemohou (Turecko si všimlo například dámských intimních potřeb), jsou specializované obchody diskriminovány. Některé řetězce již reagovaly a zakázaly prodej nepotravinového zboží, jako například řetězec A101, který to i oficiálně sdělil na Twitteru.
Stejné opatření jako v řetězci A101 měl být k vidění také v Migrosu. Zákaz prodeje i dámských hygienických pomůcek byl asi dárek ke dni matek.
Od pátku 7. května 2021 má být podle oběžníku ministerstva vnitra v obchodech (včetně řetězců a supermarketů) k prodeji pouze krmivo pro zvířata, potraviny a kosmetika (kromě parfumerie a make-upu), stejně jako základní potraviny a čisticí prostředky. Již dříve byl vydán zákaz prodeje alkoholických výrobků, elektronického zboží, hraček, papírnického zboží, oděvů a doplňků, bytového textilu, autodoplňků, zahradních potřeb, hardwaru, skleněného zboží atd. Zákaz vydán byl, ale dodržovval se především zákaz prodeje alkoholu, ostatní obchody obvykle neomezovaly. To se ale začíná měnit.
Stejně jako tento zákaz, množí se v poslední době příkazy a zákazy, které jsou velmi nejednoznačné a umožňují volný výklad.
Zmatené a přelidněné tržnice v sobotu
Podle nařízení se v sobotu 8. května otevřely od 10. do 17. hodiny tržnice, a to bez ohledu kdy je tradicí v daném místě tržnici provozovat (který den v týdnu). Podle původních informací měly společně nad pořádkem dohlížet jak tradiční služba, tak i policie.
Některé tržnice tak opravdu fungovaly. Policie pečlivě hlídala jak roušky (viz případ "zlobivé" zákaznice z Edirne), tak i počet lidí na tržnici, aby nedocházelo k návalům. Na některých tržnicích nechali strážci zákona zcela volný průběh, a tak byl u některých stánků doslova hlava na hlavě.
Minulý týden se začaly množit informace, že zemědělci nejsou schopni prodat své rychle se kazící produkty, a tak je rozdávají ve svém okolí zdarma, nebo vyhazují kam se dá, například po příkopech kolem silnic.
Sobota znamenala otevření všech možných tržnic, a tak nastal na distributory i prodejce velký tlak obsadit všechna možná místa a zaplnit zbožím. To se ale nedařilo tak, jak by si zemědělci představovali. Některé stánky již ve 13 hodin vyprodané, zákazníci někdy doslova bojovali o každou okurku, papriku, nebo rajče. Prodavači nestíhali ani zákazníky vybrané zboží navážit a vybrat peníze. Některé tržnice vypadaly, jako kdyby to byla poslední příležitost si nakoupit.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE:
icisleri.gov.tr
Komentáře
Okomentovat