Změna času je otázka často zpolitizovaná, což můžeme vidět na příkladu opuštění střídání standardního a letního času v Evropské unii (ostatně Turecko to již provedlo, když zůstalo trvale u letního času). Nyní jen pro volby se doposud jednotné Turecko má rozdělit na dvě pomyslná časová volební pásma.
Turecko bude v neděli rozděleno do dvou částí. Západní odpovídá přibližně poloostrovu Malá Asie (pokud bychom učinili řez v severojižním směru), zbylá východní část bude mít o hodinu odlišný čas. To se týká pouze otevírací doby volebních místností.
Vzhledem k sezónním podmínkám a době západu slunce, která je dána březnovým termínem voleb, posunula Nejvyšší volební komise čas hlasování ve 32 východních provinciích o hodinu dříve. V Adıyamanu, Ağrı, Artvinu, Bingölu, Bitlisu, Diyarbakıru, Elazıgu, Erzincanu, Erzurumu, Gaziantepu, Giresunu, Gümüşhane, Hakkari, Karsu, Malatyi, Kahramanmaraşu, Mardinu, Muşu, Ordu, Rize, Siirtu, Sivasu, Trabzonu, Tunceli, Şanlıurfě, Vanu, Bayburtu, Batmanu, Şırnaku, Ardahanu, Iğdıru, Kilisu a v nápravných zařízeních nacházejících se v těchto provinciích bude tedy začátek a konec hlasování 07:00 až 16:00 hodin. V ostatních místech mimo tyto provincie bude doba hlasování 08:00 až 17:00.
Je nutné si připomenout, že stále probíhá svatý měsíc Ramadán, což znamená pro některé věřící půst. A časy událostí o Ramadánu se řídí sluncem, které na východě Turecka vychází až o téměř hodinu dříve než na západě.
Jak je to ohledně setrvání Turecka na letním čase?
Moment, ono lze zůstat u letního času trvale? Ano, tedy vlastně ne. Je to hříčka se slovy. Dá se to označit nekonfliktním "setrváním u letního času", ale ve skutečnosti je to změna časového pásma. Už jen použití slov "setrvání" (tedy nic měnit nemusíme) a "změna" (musíme něco měnit, každá změna bolí, co bolí nechceme) míří do psychologie posluchače. A populisticky smýšlející obyvatelé a voliči neradi slyší změnu (pokud by to museli dělat oni), o to raději slyší, že se nic měnit nemusí (ačkoli je to ve skutečnosti jinak).
MIMOCHODEM: Česko používá GMT+1 neboli CET (středoevropský čas) včetně jeho střídání za letní. A snad není země, která by tak přesně ležela uprostřed tohoto časového pásma jako Česko (další je pouze Republika Kongo ležící na rovníku). Středoevropský čas se tedy klidně může nazývat českým časem.
![]() |
oranžově GMT+3 za letního času, žlutě GMT+3 trvale, modře GMT+3 na moři |
Turecko tedy setrváním u letního času změnilo časové pásmo z GMT+2 na GMT+3, tedy časové pásmo shodné s evropskou částí Ruska a Běloruskem, Irákem, Saúdskou Arábií a obecně východem Arabského poloostrova, východní Afrikou včetně Somálska. Překvapivě to do značné míry koresponduje s významnými obchodními partnery.
MIMOCHODEM: Turecko má sice šířku celého časového pásma, ale leží tak nešťastně, protože spadá západní polovinou území do GMT+2, zatímco východní polovinou do GMT+3. Turecku by čistě teoreticky slušelo vlastní pásmo GMT+2,5 (asi jako to udělali v Íránu, který má stejný problém).
Turecko má zároveň v létě stejné časové pásmo se svými západními sousedy, což může usnadňovat turismus.
Na téma letní čas a časová pásma jsme psali:
[2023-03-22] Turecké volby 2023: Patálie s letním časem
[2021-10-31] Česko a Slovensko vs. Turecko: 2 hodiny rozdíl
[2016-09-08] Kolik je v Turecku, kolik je v Česku? II.
[2015-11-04] Kolik je v Turecku, kolik je v Česku?
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat