Přeskočit na hlavní obsah

Kolik je v Turecku, kolik je v Česku? II.

Napsal jsem kamarádovi po chatu:

Vzpomínáš si jak ses ptal kolik je hodin v Česku? Tak tohle se teď opět vrací.
Jak to?
Turecko se rozhodlo zůstat u letního času.
Takže budou mít letní čas i v zimě.
Ano.
Tedy jestli tomu dobře rozumím, tak vlastně změnili časové pásmo?
Vlastně ano. Zatím se o tomhle moc nemluví, ale je to tak. Doposud měli standardní čas GMT+2:00, nyní budou mít GMT+3:00. V létě se v Turecku zaváděl dočasně letní čas, ale to bylo stejné i v Evropě, takže jsme to nepociťovali jako rozdíl.
Měnili jsme čas na hodinkách a všech možných mašinkách, kde se čas nezměnil automaticky.
Tak nějak. Předtím tedy bylo časové pásmo Turecka stejné jako Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, pobaltské státy, Finsko. A víš, co je CAT?
Vím, anglicky kočka.
Aha! Tohle je zkratka. Cé Aá Té, středoafrický čas.
A - co jako?
No ten je shodný, jako východoevropský čas. V Egyptě mu říkají Egyptský standardní čas a tak. Když jsme tak pohořeli s tou kočkou, až se tě bojím zeptat co si představíš pod zkratkou FET.
Heh... smažky :-) Ale evidentně je to něco s časem. Far East Time?
Dost dobrý odhad! Ten dálný východ by seděl, ale na jiném kontinentě. Dalo by se tomu říct Dálně-východoevropský čas. To se začalo používat pro moskevský čas (MSK), turecký čas (TRT, turecky TSİ, Türkiye Saati İle), minský čas. Je to prostě UTC+3:00.
UTC?
Univerzální světový čas. Ale asi je lepší říkat naše Greenwichský čas, GMT.
To je super pokec. Ale proč mi píšeš do práce teď v poledne?
Protože právě teď se mění turecké časové pásmo.
Takže kolik je teď hodin?
Pořád stejně. Jen se tomu už neříká letní čas východoevropského časového pásma, ale dálně-východoevropský čas.
A od kdy je tenhle nesmysl?
Odhlasovali si to ve státní Dumě v Rusku, tady píšou, že 19. dubna 2011. A od té doby se to šíří.
Rusko tedy taky nemění čas?
Přesně tak. To jsme měli kočku, to jsme měli smažky, co zkratka EAT?
Teď ještě jídlo. No když CAT byl středoafrický čas, tohle bude... východoafrický?
Výborně, napoprvé zásah do černého!Jde o Afriku, žádné rasistické narážky, ano?
Takže máme ten EAT, máme taky AST (arabský standardní čas). A tohle všechno je vlastně stejné, GMT+3:00.
Když tedy dám tohromady ty tvoje zkratky, takže CAT, EAT, AST, MSK, a TRT je FET?
Ano. Jen to TRT jako turecký čas si nesmíš plést s TRT, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, tedy Tureckou televizní a rozhlasovou společností, takovou tureckou obdobou České televize a Českého rozhlasu v jednom. Abys to měl jednou pro vždy, tak tahle stránka by to SNAD měla ukazovat správně:
čas v Istanbuluhttps://www.timeanddate.com/time/zone/turkey/istanbul
čas v Prazehttps://www.timeanddate.com/worldclock/czech-republic/prague
Tady jsem ale našel Časová pásma cé zet.
To jsi našel, gratuluji, ale tam to mají hodně neaktuální.
OK, tak čau a dobrou chuť k obědu!
Tobě taky!

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK: Kolik je v Turecku, kolik je v Česku?

AST = Arabia Standard Time (arabský standardní čas)
CAT = Central African Time (středoevropský čas)
CET = Central European Time (středoevropský čas)
EAT =  East Africa Time (středoafrický čas)
EET = Eastern European Time (východoevropský čas)
FET = Further-eastern European Time (dálně-východoevropský čas)
GMT = Greenwich Mean Time
UTC = Coordinated Universal Time = koordinovaný světový čas

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…