Přeskočit na hlavní obsah

Kolik moří vlastně omývá Turecko, kolik Istanbul?

V jednom cestopisu jsem se dočetl, že Turecko má jen dvě mořská pobřeží: středomořské a černomořské. S tím ale nesouhlasí řada Turků. Nezapomnělo se na něco?

 1. Černé moře
 2. Marmarské moře
 3. Egejské moře
 4. Středozemí moře

Turecko je omýváno dokonce několika v Česku prakticky neznámými moři. Je to Levantské moře a je to vlastně východní část Středozemního moře. Někdy se ale i Egejské moře považuje za součást Středozemního moře (podobně i Jaderské moře). A ještě severní část Egejského moře se označuje jako Thrácké moře. A teď se v tom vyznejte.

Mapa Turecka (ze serveru Mapy.cz)

Lokální turecko-řecký úhel pohledu je ale jasný. Co je mezi Tureckem a Řeckem, to je Egejské moře. Jižní pobřeží Turecka je středozemní, severní je černomořské.

Regiony Turecka (mapa ze serveru cografyaharita.com)

Mimochodem - Středozemní moře omývá břehy hned tří kontinentů: Evropa, Afrika, Asie.

Další zajímavost je jméno Středozemního moře ve východních jazycích. Turečtina i arabština jej označuje jako 'Bílé moře' (turecky Akdeniz) v kontrastu s Černým mořem (turecky Karadeniz).

A CO ISTANBUL?
To je otázka velmi namístě. Ze severu je to Černé moře, od jihu Marmarské moře (spojuje je Bosporský průliv).

Marmarské moře (ze serveru Mapy.cz)

Není to spíš jezero?
Pokud je to slaná voda, navíc spojená s dalším mořem a nakonec oceánem, tak je to moře. Chápu, že něco tak malého se má nazývat mořem, ale říkají tomu tak snad od nepaměti.

Mimochodem - jméno Marmarského moře je odvozeno od mramoru, který se v jeho okolí mohutně těží.

Komentáře

 1. Prý je Marmarské moře je jedno z nejhlubších z okolí Turecka, je to pravda? Psali o tom v jednom na jednom serveru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zde jsou maximální hloubky moří kolem Turecka:
   Marmarské moře: 1370 m
   Černé moře: 2212 m
   Egejské moře: 3544 m
   Středozemní moře: 5267 m
   Ne, nemyslím, že zrovna Marmarské bylo jedním z nejhlubších. Se svými 1370 metry je naopak nejmělčejší.

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…