Přeskočit na hlavní obsah

Střípky z ranní cesty do práce

Tichá ulice, oranžová pouliční světla. Najednou zvuk startujícího sice zdravého, ale starého, velmi starého motoru. Černý Volkswagen Brouk. Až mi to vybavilo Kraftwerk a jejich Autobahn (Youtube). A za volantem mladá dáma v béžové, s béžovým šátkem na hlavě. Symbol květinové generace a v něm symbol nové náboženské revoluce turecké mládeže.

Jdu přes mostek přes odvodňovací kanál. Ty dámy přede mnou se nějak divně vrtí. Uuuu! Nějak mi to klouzlo. Aha, proto tak divně poskakují! A já si říkal, proč se ten mostek tak divně leskne. Námraza! Ale jenom na něm, nikde jinde.

Na automatech na jízdenky u vchodů do metra jsou kočky (typicky). Teenka v kožených kalhotách jde kolem a každou letmo pohladí. Pořád jsou tací, co milují zvířata. Přijde za roh k turniketu, na něm další kočka (netypicky). Podrbe ji o trochu déle, vyfotí si ji a použije jiný turniket. Totéž udělala i řada lidí po ní, mladí, staří, dámy, páni. Nikdo tu kočku neshodil, nevyhnal, ani cestující, ani ochranka stanice, která tam stála. Asi proto, protože ji sama krmí.

Sedím v asijském metru M4. Rozhlédnu se - a on tenhle vagón má bílý strop! To je hned optimističtější než ty temné čáranice, co tu byly dřív. Ale bylo to na téhle trase, nebo na které? Na evropské straně to určitě nebylo. No, ať to bylo kde to bylo, hlavně, že je to pryč.


Sedím v Marmaray. Kam dohlédnu, tam všichni drží v ruce mobil. Čtou, hrají hru, píšou, poslouchají hudbu, nebo se dívají na film (jako ten, co sedí zrovna vedle mě; neví někdo proč dělají ty titulky tak malé, že je okolí nepřečte?). Zrovna jsme zastavili. Přistoupili dva. První měl v ruce hamburger a tlačil ho do hlavy ze všech sil, ten druhý neměl v ruce nic. NIC! No chápete to?!

Komentáře

 1. To sice asi nebylo mineno jako hlavni nota clanku, ale s tou kockou je to krasne. Vraci to "viru v cloveka".

  OdpovědětSmazat
 2. Jak povzbudivé! Tak příkladný vztah ke zvířátkům není, bohužel, samozřejmostí. Chtěla bych tam být!
  Ten človíček s prázdnýma rukama musel mít zase hlavu plnou zajímavých myšlenek a nepotřeboval si ji sytit mobilem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tuhle na té stanici ležel uprostřed chodby pes, rozvalený na zádech. Přestože tam byl docela nával, všichni ho uctivě obcházeli, občas se na něj i někdo usmál.

   Smazat
  2. To je kouzelné, až neuvěřitelné. Lidé by si měli vážit zvířátek, jsou to krásné a čisté dušičky.

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…