Bezpečnost je otázka, kterou si každý dovolenkář, turista či cestovatel klade před odjezdem do cíle své cesty. Turecko je tak velká země, že tam jsou místa velmi bezpečná i místa velmi nebezpečná. Každá země má svou diplomacii, ale také své tajné služby a tudíž své zdroje informací. Jak soudí situaci Slovensko?
Seriál Jak vidí bezpečnost v Turecku začal třemi anglofonními zeměmi ze třech různých kontinentů, poté nastoupila Jižní Korea a Nizozemsko. Šestý díl pokračuje zemí, se kterou má skoro každý Čech příbuzenské vztahy, Slovenskem.
Protože jsou naše jazyky navzájem srozumitelné, nechávám vyjádření Slovenska v původním znění bez titulků.
Všeobecne
Situácia v tureckých prímorských letoviskách je pokojná, treba však rátať so zdržaniami na letiskách v dôsledku sprísnených bezpečnostných kontrol.
Riziko útoku organizovanej skupiny na zahraničné osoby cestujúce do Turecka sa v letných mesiacoch štandardne zvyšuje a súvisí s nárastom koncentrácie cudzincov v letoviskách.
Na základe analýz z posledných rokov bezpečnostnú situáciu v Turecku netreba pokladať za výrazne zhoršenú a lokálne incidenty predstavujú bežné riziko v takýchto turistických centrách po celom svete.
Veľvyslanectvo odporúča, aby občania SR aj naďalej dodržiavali základné bezpečnostné pravidlá zvlášť vo veľkých mestách a frekventovaných turistických letoviskách. Mali by sa vyhýbať miestam, kde sa pravidelne zhromažďujú väčšie počty ľudí, zvlášť cudzincov a boli ostražití v prípadoch výskytu opustených batožín a predmetov na verejných priestranstvách, ako sú autobusové a vlakové stanice, reštaurácie a frekventované námestia.
Kriminalita vo veľkých mestách a turistických centrách je štandardne vyššia v porovnaní s celonárodným priemerom, nepredstavuje však významné riziko.
Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný doklad, ktorým je cestovný pas. Turecké orgány vstup do krajiny na základe iného dokladu, napr. na občiansky preukaz, neumožnia.
Pas musí platiť minimálne o 150 dní dlhšie, než je dátum (deň) vstupu na územie Turecka. V zmysle platného zákona, vstup na územie Turecka nebude umožnený s pasom, ktorý má kratšiu dobu platnosti. Zároveň v pase musí byť aj dostatok voľného miesta (minimálne 2 čisté voľné strany) pre vstupné a výstupné pečiatky orgánov hraničnej a pasovej kontroly.
Čo je cestovné odporúčanie
Cestovné odporúčania ministerstva slúžia na orientáciu občanov pri plánovaní ich ciest do zahraničia, ako aj počas pobytu v zahraničí. Cestovné odporúčania sú zverejňované po dôkladnom zvážení a koordinácii s krajinami EÚ. Dôležité je, aby občania SR reagovali na zmenu cestovného odporúčania okamžite.
Cestovné odporúčania upozorňujú na relatívnu bezpečnosť cestovania a na rýchle a závažné zmeny, ktoré ho môžu ovplyvniť.
Pokiaľ slovenský občan reaguje v rozpore s aktuálnym cestovným odporúčaním „necestovať“ (číslo 3 = oranžově, pozn. red.) alebo „opustiť krajinu“ (číslo 4 = červeně, pozn. red.), v krízovej oblasti sa nachádza na vlastnú zodpovednosť. V takomto prípade musí počítať s tým, že mu z objektívnych dôvodov nebude môcť byť poskytnutá konzulárna asistencia v plnom rozsahu, keď sa jeho život ocitne v ohrození.
Upozorňujeme, že cestovné odporúčanie nemá právne záväzný charakter. Vzájomný vzťah medzi cestujúcim občanom SR a iným subjektom sa riadi iba ustanoveniami zmluvy, ktorú medzi sebou uzavreli.
Aké môžu byť stupne cestovného odporúčania
Slovensko uvádí následující varianty:
1. stupeň - varovanie (výstraha): dôvod vyhlásenia: zhoršujúca sa vnútropolitická alebo bezpečnostná situácia v určitých oblastiach krajiny alebo v celej krajine, rastúca kriminalita, možnosť hrozby teroristických útokov, potenciálna hrozba prírodnej katastrofy
2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí): dôvod vyhlásenia: rapídne zhoršenie vnútropolitickej alebo bezpečnostnej situácie, vysoký stupeň hrozby teroristických útokov, krajina po zasiahnutí prírodnej katastrofy s výraznými negatívnymi dôsledkami, indikovaná zhoršená situácia v zásobovaní, zhoršené dopravné možnosti z/do a v rámci krajiny, hroziaca epidémia
3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí): dôvod vyhlásenia: kritická a nepredvídateľná situácia, ktorá môže ohroziť životy slovenských občanov a turistov, nemožnosť bezproblémovo opustiť krajinu, kritická nedostupnosť zásobovania, zaznamenané početné ohrozenia turistov a cudzincov, všeobecný chaos po prírodnej katastrofe, prebiehajúca epidémia
4.stupeň - odporúčanie opustiť krajinu: dôvod vyhlásenia: nekontrolovateľná udalosť, chaos, neprehľadnosť, ozbrojené zrážky, rabovanie, násilnosti, ohrozenie života, nemožnosť opustiť krajinu predpokladá vyslanie vládneho špeciálu, resp. zabezpečenie evakuácie slovenských občanov
POZNÁMKA: Výše uvedené čtyři stupně jsou stupně výstrahy. Není zde uvedeno, že země bez žádné výstrahy neboli s klidem jsou na mapě značeny šedou barvou, mohli bychom je nazývat 0. stupeň (bývá označeno jako Upozornenie pred cestou nebo žiadne cestovné odporúčanie).
Změna od 28. března
Slovenské ministerstvo zahraničí změnilo na konci března hodnocení Turecka. Tu je nejnovější informace:
Turecko: Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka.
Vzhľadom na pretrvávajúcu bezpečnostnú situáciu v pohraničných regiónoch, ako aj postupom voči militantom Kurdskej strany pracujúcich (PKK) na území Turecka, odporúčame slovenským občanom zvážiť cestovanie do juhovýchodných a východných tureckých miest a provincií Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Hakkari, Siirt, Kars, Iğdir, Ağri a Van, ako aj do cca 40 km pásma na turecko-sýrskej a turecko-irackej hranici.
aktuální upozornění týkající se Turecka k 28. 3. 2024 |
POZNÁMKA: Odlišné barvy nemají na rozdíl od map jiných států jiný stupeň rizika, jen znázorňují časovou posloupnost. Slovensko také upozorňuje na 40km pásmo podél hranic se Sýrií a Irákem. Ovšem stejně tak upozorňuje na provincie, které s oběma státy sousedí a které tedy ono 40km pásmo obsahují (v současné době). Jestliže by v budoucnu byl zrušen nějaký stupeň upozornění na provincii na hranici se Sýrií nebo Irákem, bude tam i nadále platit ono 40km pásmo.
V Turecku sa často vyskytujú aj rôzne prírodné katastrofy, ako sú napr. zemetrasenia, požiare a povodne. Občanom Slovenskej republiky nachádzajúcim sa v zasiahnutých oblastiach odporúčame riadiť sa pokynmi miestnych orgánov.
Rezort diplomacie zároveň odporúča občanom Slovenskej republiky, aby počas svojho pobytu na celom území Turecka zachovali pokoj, zvýšenú opatrnosť a nezapájali sa do verejných zhromaždení, protestov a akcií v uliciach miest, vyhýbali sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí (najmä v Ankare a Istanbule) a striktne dodržiavali pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.
Situácia v tureckých prímorských letoviskách je naďalej pokojná, treba však rátať so zdržaniami na letiskách v dôsledku sprísnených bezpečnostných kontrol.
Jak to tedy je?
Pro jistotu jsme se zeptali, abychom obdrželi následující vyjádření:
Pre zvyšné oblasti Turecka nie je zatiaľ vydané žiadne cestovné odporúčanie. V prípade vzniku mimoriadnych okolností – záplavy, zemetrasenia, požiare, je potrebné sledovať našu stránku a riadiť sa pokynmi miestnych orgánov.
Jak vypadá okolí Turecka?
Podle oficiální mapy na webu https://www.mzv.sk/staty/cestovne-odporucania-podla-krajin to vypadá následovně:
Jak je vidět, většina zemí Evropské unie včetně Česka nebo samotného Slovenska je v barvě šedé, tedy bez jakéhokoli upozornění nebo varování.
Mapa znázorňuje nejvyšší možný stupeň upozornění, který je pro danou zemi stanoven. To nemusí platit pro celou zemi, ale i jen pro její část. Slovensko používá mapu světa na úrovni jednotlivých zemí, takže nepostihuje rozdíly v regionech daných zemí.
Seriál Jak vidí bezpečnost v Turecku má již následující díly:
Jak vidí bezpečnost v Turecku: Nizozemsko
Jak vidí bezpečnost v Turecku: Jižní Korea
Jak vidí bezpečnost v Turecku: Austrálie
Jak vidí bezpečnost v Turecku: Velká Británie
Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ODKAZY:
Komentáře
Okomentovat