Přeskočit na hlavní obsah

Turecko má být vzorem boje proti koronaviru

Každá země je přehlcena zprávami o vlastní zemi, tu a tam se ještě připletou šokující informace, dříve z Číny, dnes z Itálie, dokonce i z Česka. A jak je na tom Istanbul, potažmo Turecko? Prý doposud nula, je to vůbec možné?


Turecko si je podle indicií vědomo situace. Již v lednu zavedlo termokamery na letišti v Istanbulu, protože právě sem přilétali z kritických zemí. Turecko v únoru vyvinulo a dodává i do zahraničí sadu pro snadné testování koronaviru. Istanbul minimálně od prvního března dezinfikuje každou noc kompletně zastávky metra a Marmaray, vlaky dokonce dvakrát denně (v noci a přes den mimo špičku). Obdobně jsou na tom autobusy MHD. Na stanicích Marmaray jsou bezdotykové zásobníky s desinfekcí od 4. března. V metru v Istanbulu jezdí skupina lékařek a instruuje spolucestující o náležité hygieně a o koronaviru jako takovém.


Turecko také uzavřelo hraniční silniční i vlakové přechody do Íránu a zablokovalo také leteckou dopravu do této země.
To není nic světoborného. Sever Itálie je v karanténě, takže nikdo nesmí cestovat.
To není totéž. Turecko zavřelo cestu totálně, zatímco Itálie uzamkla jen místní. Kdo není z těch regionů, může se vrátit domů.
A roznesou tak nákazu dál. Tomu říkám moudré rozhodnutí. A co že se do toho Turecko tak obulo?
Nevím, ale lze se dohadovat. Jednak prostě může chránit zdraví a životy vlastních obyvatel. Za další – Turecko je oblíbenou destinací pro dovolené, turistický průmysl tu je významnou součástí ekonomiky.
Takže zas jen prachy.
No, kolik tisíc nebo milionů lidí pracuje v turismu? Nebýt toho, mohou být bez práce. Nebo chceš, aby to dělali jen z lásky k turistům?
Aha, tak jsem to nemyslel.
Tak to neříkej. Když udělá Česko, Německo, nebo USA něco dobře, tak to se říkat smí. Ale když Turecko udělá něco dobře, to se říkat nesmí, nebo se hned musí vytvořit nějaká očerňující teorie, ať postavená na pravdě, jen na půl pravdivá, lživá, nebo zcela mimo problematiku, tedy o něčem jiném?
Něco jako „vy zas bijete černochy“? Ale asi máš pravdu. Je fakt, že Turecko budí v Česku velké emoce, aniž by o Turecku lidé něco věděli. Však proto existuje i Žít Istanbul 😊
Heh… taky pravda. A co s tou koronou?
Tu tady neprodávají, tady mají jenom turecké pivo.
Hahaha… trapný pokus o vtip. Tím se v Česku lidi bavili už před časem.
Ale nejenom v Česku, ale i tady v Turecku.
Když se vrátím k těm hranicím, jak je na tom Turecko?
Vlastně výborně. Hranice jsou problematické i normálně, a tak jsou skoro uzavřené, nebo uzavřené. To boji proti koronaviru pomáhá.
A s kým sousední vlastně Turecko?
Pozemní hranice má s těmito státy: Bulharsko, Řecko, Sýrie, Irák, Írán, Ázerbájdžán, Arménie a Gruzie. Však jsme si už o tom povídali.

Hranice Turecka

Ale pořád se mi nechce věřit, že by Turecko nic nemělo.
To ani Turkům. Ale věř nebo nevěř, informace jsou, jaké jsou. Ministr zdravotnictví například nabádá Turky žijící v zahraničí, aby teď do Turecka nejezdili, pokud to neni opravdu nutné.
To je ale velká komunita, miliony lidí, napříč Evropou.
Také nabádá Turky, kteří se vrací ze zahraničí, aby zůstali po návratu v domácí karanténě po dobu 14 dnů.
Jako těm, kteří se nebudou cítit dobře?
Ne, všem. A to není všechno. Všichni starší 50 let by si měli rozmyslet jakýkoli pobyt venku, pokud to není nezbytně nutné.
To je jak v zemích, kde je docela dost případů. Jsi si jistý, že Turecko nic nemá?
Oficiálně se tvrdí, že se otestovalo přes 2000 pacientů, ale žádný nebyl nakažený. Ministr tohle komentuje s tím, že kdyby včas nezavřeli hranice s Íránem, tak asi 50 tisíc lidí týdně může překročit hranice.
Neletělo ale nějaké letadlo z Íránu do Turecka?
Ano, letělo. Evakuovalo Turky, kteří tam byli. Ale všech 65 bylo negativní a všichni nakonec byli z nemocnice v Ankaře propuštěni.
V Česku se zavírají školy, na Slovensku také. Přituhuje.
No i v Turecku se o tom má uvažovat. Turecko na situaci zatím docela vydělává, nebo k tomu bude mít možnost.


Jak?
Třeba Rusko přestalo některé zboží odebírat z Číny, místo toho zvolilo Turecko.
Co třeba?
Například rajčata, nebo obecně ovoce a zeleninu.
A je vůbec Turecko (a hlavně Istanbul) připravené na případnou epidemii?
7. března starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu představil třeba mobilní hygienický tým (turecky Mobil Hijyen Filosu).
Zajímavý krok, asi důležitý, ale jsem zvědav na realitu.
To každý. Všichni se bojí.
Ale není to na nich vidět, jak to?
Protože jsou trénovaní. Kdekdo zažil zemětřesení, u kterého navíc ztratili příbuzného nebo známého, zažívali desítky let teroristických útoků PKK, řadu převratů. Prostě jsou trénovaní. V Istanbulu se navíc očekává velké zemětřesení, takže každá rodina by ještě před koronavirem připravené evakuační zavazadlo, doma základní zásoby atd. V Česku takové katastrofy nejsou, nic se tam neděje, takže není odolnost.
No média v Česku, to je taky věc, sociální média také.
To je další věc. Tady se to bere smrtelně vážně a jakýkoli pokus o paniku se chytá hned v zárodku. Měli zatknout někoho, kdo na sociální sítě dával informaci, že koronavirus už v Turecku je.


Hustý.
Hele, právě mi přišel email z Turkish Airlines. Rekapitulují, že už v minulosti přerušili jakékoli letecké spojení s Čínou, Íránem, Jižní Koreou a Itálií. Kabiny letadel na trasách z Hongkongu, Tchaj-wanu, Japonska, Malajsie, Singapuru a Thajska mají být speciálně čištěny pomocí dezinfekčního napařování. V letadlech mají být instalovány HEPA filtry, které mají 15 až 30x za hodinu pročistit veškerý vzduch na palubě jak od prachu, ale také od virů včetně COVID-19. Na zmíněných letech mají být na toaletách na palubách speciální dezinfekční prostředky.
Evidentně leteckým společnostem teče do bot, tak ubezpečují zákazníky, že dělají všechno, aby byli všichni v pořádku.
Do bot teče nebo poteče všem, obávám se. Turecko mělo být prý kontaktované zástupci 26 zemí včetně USA nebo Velké Británie, aby konzultovali turecký způsob boje proti koronaviru. Takže teď hlavně klasika – nepanikařit, dodržovat hygienu a pokyny příslušných úřadů.
Už mě ta korona vážně přestává bavit.
To kdekoho. Teď si hlavně musíme držet palce. O nás samotné ani tak moc nejde, ale spíš o naše příbuzné a známé, kteří patří do rizikových skupin ať svým zhoršeným zdravotním stavem, nebo věkem, nebo obojím.

Komentáře

  1. Ještě v podvečer jsem si říkal kolik nových případů v Česku přibylo, že jich je 41. Teď čtu, že jich je 61!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Kvůli systematickému útoku porno webů bylo zrušeno anonymní vkládání komentářů. Nyní mohou komentovat jen uživatelé s účty Google. Děkuji za pochopení.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Mapa Turecka s aktuální pozicí požárů

 Agentura AA zveřejnila souhrn aktuálních informací k současné vlně požárů, tedy počínaje 28. červencem, tedy z před šesti dny. Dosavadní skóre po půl dnech je následující: 85 požárů, 74 pod kontrolou, 11 hoří (30.7.) 98 požárů, 88 pod kontrolou, 10 hoří (31.7., viz  článek s detailním seznamem ) 107 požárů, 98 pod kontrolou, 9 hoří (31.7. v noci) 112 požárů, 107 pod kontrolou, 5 hoří (1.8. dopoledne) 129 požárů, 122 pod kontrolou, 7 hoří (v noci z 1. na 2. srpna) 132 požárů, 125 pod kontrolou, 7 hoří (2. srpna) zdroj: hurriyet.com.tr Jen v okresu Manavgat shořelo 30632 hektarů, jak bylo změřeno ze satelitních snímků. Teplota na povrchu dosahovala 95 stupňů. Snímky pořídily satelity Landsat-8 OLI (Operational Land Imager) z USA a Sentinel-2 (EU) 31. července 2021. Přestože na mapě není zakreslen požár v Manavgatu, jiné zdroje hovoří o tom, že požár stále není dohašen (včetně informací samotného ministerstva). Kde je neustále aktuální mapa požárů v Turecku, Řecku a okolí? ...

Dvě budovy se v Istanbulu po výbuchu zřítily, hlášena zranění a pohřešovaní

[ aktualizováno v 20:28 ] Opět v Istanbulu se zřítily dokonce dva sousední domy najednou. Stalo se v oblasti, kde domy padají každoročně ( za poslední rok je dnešní případ dokonce již třetí ). Stalo se tak dnes v neděli 22. března 2026 v poledne. Informace o výbuchu plynu coby pravděpodobné příčiny neštěstí dokreslují snímky z okolí, kde řada budov má rozbitá okna. Na místě jsou záchranné složky. Prozatím bylo podle oficiálních informací do nemocnic dopraveno 7 osob ( nyní již devět ). Pátrání po dalších osobách pokračuje. Prozatím nejsou informace o tom, že by se v daných budovách nacházeli cizinci. Finální zpráva říká, že bylo z trosek zachráněno 9 osob s lehkým zraněním, 1 s těžkým zraněním, jedna osoba bohužel nepřežila. Záchranné práce ztěžují podmínky. Uličky v dané oblasti jsou z velkých kostek a navíc velmi úzké, takže se záchranná technika k místu dostává obtížně. Navíc již několik dnů prší a teploty se pohybují jen pod +10 stupni. zdroj: GazeteOksijen.com Guvernér Davut Gül ...

Kouzlo tureckých příjmení: Jak poznat jméno a příjmení?

Velmi neznámé jazyky dovedou zamotat hlavu. Co je jméno, co je příjmení? Jak oslovovat danou osobu? Sice se říká "neber jméno Boží nadarmo", ale toto pravidlo dnes porušíme tím, že použijeme všem známé jméno tureckého prezidenta i jména jeho konkurenta v boji o prezidentský post. Jméno + příjmení Turečtina sice patří s maďarštinou mezi turkické jazyky, ale přece jen jsou mezi nimi opravdu velké odlišnosti. Turečtina na rozdíl od maďarštiny používá stejné pořadí, jaké máme také my, tedy jméno + příjmení ( maďarština má příjmení + jméno, například Orbán Viktor ). Ale zatímco z maďarštiny přece jen řadu křestních jmen známe a rozpoznáme tedy co je jméno a co příjmení, u turečtiny selháváme. Naštěstí ale příjmení bývá na konci. MIMOCHODEM : Protože je řada příjmení příliš častých, volí někteří rodiče pro své děti dvě jména pro lepší rozpoznání. Například turecký prezident se jmenuje Recep Tayyip Erdoğan. Odlišení příjmení Aby se ale přece jen neudělala chyba, používají Turci čast...